Dzięcioły

Idę wczoraj przez Park Górny w Szczawnicy, który w wyższych partiach jest dość gęstym lasem, i nagle słyszę odgłosy ciosania drewna. Ktoś rąbie park! Lekko zaniepokojony wspinam się ścieżką, podnoszę głowę i dziesięć metrów nad ziemią na pniu strzelistej sosny dostrzegam dzięcioła. Stukając dziobem robi niemal taki hałas, jak drwal walący siekierą. Odłupywana z trzaskiem kora sypie się na śnieg, a dzięcioł kuje w drewno. Może sosna jest spróchniała i rezonuje. Sądziłem, że dzięcioły są pstre, a ten jest cały czarny i wielki jak kruk. Macham rękami, ale nie jest płochliwy. Przerywa tylko na chwilę i wygwizduje mnie. Oczywiście po powrocie do domu dokształciłem się w temacie „dzięcioły” – wśród kilku gatunków, żyjących w Polsce, jest także czarny, rzadko spotykany.

Jaki to ma związek z łamigłówkami? Mniej więcej żaden. Pozwoliłem sobie na ten skok w bok, aby… namówić Państwa na wycieczkę do lasu, bo to przechadzka przyjemna i zdrowa, a poza tym może być ciekawa – także o tej porze roku. Zima jest kapryśna, więc gdy robi się nieco cieplej niektóre ptaki przymierzają się do zakładania wylęgarni, a  ssaki  śpiące zimą, wybite ze snu, myszkują po kryjówkach-spiżarniach. Dotyczy to na przykład wiewiórek, które teraz wyglądają mizernie, ale już niedługo będą okazałe i puszyste, choć w górach nie rude, tylko brunatne. Natomiast jedna z nich, wielka i ukwiecona, zagnieździ się w centrum Szczawnicy…

 wiewior.jpg

Wróćmy jednak do zimy i dzięciołów. Załóżmy, że cztery z nich, każdy innego gatunku, wykuwały dziuple – każdy w innym drzewie i każdemu ta praca zajęła inną liczbę dni. W poniższej tabelce rozmieszczenie i wzajemne przyporządkowanie podanych „parametrów” jest niemal całkiem niezgodne z rzeczywistością. Ściślej, poprawna jest tylko pierwsza kolumna, oznaczająca kolejność zgodną z jakimś nieznanym kryterium. Natomiast w każdej z pozostałych kolumn na miejscu odpowiadającym tej kolejności znajduje się jeden i tylko jeden parametr.

         Gatunek          Drzewo        Dni
1.     pstry duży          topola           4
2.     czarny                sosna            5
3.     pstry mały          jesion            3
4.     zielony                 dąb              2

Proszę przyporządkować pozostałe parametry odpowiednim pozycjom, wiedząc, że w rzeczywistości:
– dzięcioł kujący w sośnie jest oczko niżej niż ten, który pracował 5 dni.
– kujący 3 dni jest bezpośrednio przed zielonym.
– czarny o dwa miejsca wyprzedza tego, który wybrał jesion.
– na drugim miejscu nie znajduje się ptak, który pracował 3 dni.