Synteza z intruzem
Krzyżówki należą do zagadek, których rozwiązywanie bywa bliskie ich układaniu. Jednemu do drugiego szczególnie blisko w przypadku tzw. syntez, w których wszystkie słowa są podane, należy je tylko powstawiać do diagramu tak, aby krzyżowały się jak należy. Stąd już tylko krok do układania – wystarczy zabrać diagram, zostawiając słowa i dopisać instrukcję: szanowny miłośniku umysłowego rozrywania się, pokrzyżuj sobie sam. Takie wyrafinowane zadania pojawiają się w czasopismach specjalistycznych lub w internecie jako konkursy dla zakręconych amatorów główkowania. Utkwił mi w pamięci jeden międzynarodowy, zamieszczony przed kilkunastu laty na łamach dwóch miesięczników, amerykańskiego Games i węgierskiego Füles. W kwadracie 20×20 kratek należało skrzyżować jak najwięcej z 40 liczebników głównych – 20 angielskich (od ONE do TWENTY) i 20 węgierskich (od EGY do HÚSZ). Ze względu na dużą liczbę słów komputery w takiej konkurencji miały i nadal mają nie większe szanse niż dobry „żywy kombinator”. Konkurs cieszył się sporym powodzeniem, bo kusił atrakcyjnymi nagrodami – na najlepszych Węgrów czekała przejażdżka po paru ciekawych miejscach w USA i vice versa.
W przypadku poniższej syntezy nagrody nie mają granic. Każdy, kto ją rozwiąże, może zafundować sobie wycieczkę lub wakacje gdzie mu się podoba.
Do diagramu należy wpisać podane u dołu wyrazy 5-literowe – po literze do kółka – poziomo, pionowo i na ukos wzdłuż oznaczonych linii. Każde słowo powinno zaczynać się i kończyć w niebieskim kółku; ukośne należy wpisywać z góry na dół.
Słów jest 21, ale w diagramie zmieści się 20. Które słowo jest intruzem? Pytanie dodatkowe: czy można wskazać intruza bez wpisywania słów?
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.
Komentarze
Zapas intruzem.
Pozdrawiam
zapas
Został zapas. Nie mam pojęcia, jak można by na to wpaść od razu 🙂
Można ustalić bez wpisywania całych wyrazów, który wyraz jest intruzem. Do tego trzeba jedynie ustalić, gdzie musi znależć się 9 liter rozpoczynających i kończących wszystkie wyrazy. Do tego łatwo dochodzimy rozumując logicznie:
PSD
ZAZ
RAN
Patrząc na ten układ widzimy, że np. wyraz AKWEN można wpisać rozpoczynając od środka i kończąc w prawym-dolnym rogu.
Ponieważ ‚pod górkę’ nie wolno, dlatego do tego układu nijak nie da się wpisać jedynie wyrazu: ZAPAS.
Kwestią pozostaje jedynie wyjaśnienie, co znaczy: ‚bez wpisywania słów’.
ZAPAS jest niepotrzebny.
Jesli mozna ustalic intruza bez wpisywania slow, to wydaje mi sie, ze jest to znacznie trudniejsze niz „po bozemu”.
a
Czasami sposoby rozwiązywania łamigłówek, jak i nagrody, nie znają granic.
Zamiast słowami, diagram wypełniamy literami umieszczając je tylko w niebieskich polach. Mając zapełnione wszystkie niebieskie kółeczka możemy wskazać słowo (intruza), które nie pasuje do diagramu.
Jaką literę i, w którym niebieskim polu należy ją umieścić, decyduje liczba wchodzących i wychodzących słów z danego niebieskiego pola oraz powiązanie tej liczby z pierwszymi i ostatnimi literami listy słów.
Lub
Skoro słów jest 21, a do diagramu wystarczy wpisać 20 wyrazów, to intruzem jest słowo ZAPAS-owe, którego nie ma potrzeby, a nawet możliwości, wpisania do diagramu, bo przecież 20 słów wystarczy, aby zapełnić diagram.
Zapas
Poziomo
Parys smród
zadra arbuz
rupia akwen
Pionowo
pejcz zawór
sójka Alina
dywiz zakon
Prawoskośnie
pajda spicz
zupka arsen
Lewoskośnie
sojuz dzida
amper zaspa
Intruzem jest słowo ZAPAS. Można wydedukować, że to musi być słowo zapasowe 🙂
nie wiem czy można wywnioskować bez wpisywania ale intruz to ZAPAS
jako rozwiązanie podaję tylko literki w niebieskich kółkach
PSD
ZAZ
RAN
Witam,
korzystając z zestawienia danych:
1/ liczby występowania poszczególnych liter jako znaków początkowych, końcowych wyrazów oraz ich sumy,
2/ liczby występowania początków, końców wyrazów oraz ich sumy w poszczególnych niebieskich polach,
prawie na pierwszy rzut oka widać (analiza sum występowania), że nadmiar wiąże się z literami S i Z.
Dalsza analiza danych (początki i końce wyrazów) pozwala wskazać literę S jako znak końca nadmiarowego wyrazu, co oznacza, że jest to wyraz o początku Z i końcu S – „ZAPAS”.
Załączam wspomniane zestawienie wypełnione do momentu znalezienia nadmiaru:
litery „ilość
(suma)” niebieskie pola (suma) ilość (początki) niebieskie pola (początki) ilość (końce) niebieskie pola (końce)
A 13 13 (5+8) 5 8
D 3 3 2 2 1 1
N 3 3 3 3
P 3 3 3 3
R 3 3 1 1 2 2
S 6 5 4 2 1
Z 11 10 (5+5) 6 5
P.S. Wygląda tu chaotycznie, ale w Excelu dobrze spełnia swoją rolę.
Pozdrawiam wycieczkowiczów 🙂