Szachy podminowane

Połączenie sapera (jednoosobowej gry) z szachami nie jest nowością, choć określenie „z szachami” to spora przesada. Chodzi bowiem o skojarzenie z jedną figurą – skoczkiem i ewentualnie z szachownicą. Mniej więcej od dekady znany jest wariant gry, w którym cyfra w danym polu nie oznacza liczby min w co najwyżej 8 sąsiednich polach, tylko także w najwięcej 8, ale atakowanych z pola z cyfrą właśnie przez umieszczonego na niej wirtualnego konika szachowego. Skoczkowa odmiana jest zresztą raczej niszowa (można pograć np. tu), a i sam saper trąci myszką.
Za równie niszową wypada uznać łamigłówkową wersję konikowego sapera. Natomiast nieco częściej trafiają się wersje bogatsze w figury. Na przykład taka:

Każda liczba tradycyjnie oznacza liczbę min w sąsiednich polach – uwzględniając także te, które z polem z cyfrą mają wspólny tylko róg. Natomiast każda figura atakuje tylko jedną minę – nie oznacza to oczywiście, że każda mina musi być atakowana albo że nie może być atakowana przez więcej niż jedną figurę. Wszystkich min jest 10. Na których polach się znajdują?

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.