Jednocyfrowo

Błądząc po beskidzkich lasach koło Szczawnicy, rozmyślam nad łamigłówkami. Bywa, że rozmyślania zakłócają mi spotkania z niedźwiedziem, wilkami lub drwalami. Na szczęście zdarza się to rzadko i jak dotąd bez nieprzyjemnych konsekwencji – niedźwiedź i drwale ignorują mnie, a wilki uciekają. Częściej trafiam na inne, mniej kłopotliwe gatunki, np. bobry nad potokami lub sarny, ale te ostatnie to widok niemal powszedni, bo pojawiają się w Szczawnicy, skubiąc bez lęku trawę i liście na miejscowych zieleńcach albo korzystając (niestety) z wiktuałów podkarmiaczy.
Wracając do wycieczkowego łamigłówkowania: niekiedy jego efektem są nowe pomysły. Przykładem prosta i jeśli chodzi o ogólny schemat niezbyt oryginalna zabawa liczbowa, polegająca na zapisaniu liczby złożonej z jednakowych cyfr (zwanej z angielska repdigitem) w postaci działania na mniejszych od niej liczbach, ale przy wykorzystaniu tylko takich cyfr, jakie są w repdigicie. Wolno używać dowolnych znaków i symboli działań oraz nawiasów, ale oczywiście chodzi o to, by łącznie cyfr i pozostałych znaków było jak najmniej.
Przykłady:
(1+1+1)^(1+1)+1+1=11
(2+2)!–2=22
3^3+3+3=33
……..
11×11-11+1=111
22^2/2-22+2=222
33×3×3+33+3=333
…….
Ulepszenia (mniej znaków) i ekstremalnie zwięzłe uzupełnienia (od 44 do 99, a może i od 444) będą mile widziane.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.