Huzia
Czas przypomnieć coś z szachowych
zadań trochę nietypowych,
bo minęły od współmata
w Łamiblogu ze trzy lata.
Na tym koniec rymowanki,
pora serio stanąć w szranki.
Okazja jest jeszcze taka, że upłynęło zaokrąglone 170 lat od wymyślenia tego samobójczego (dla czarnych) rodzaju x-chodówki przez niemieckiego szachistę Maxa Lange.
Współmat, czyli mat pomocniczy albo mat kooperacyjny, to zadanie typu „huzia na jednego”. Tym jednym jest oczywiście czarny król, a do jego zamatowania dążą wszyscy, czyli nie tylko białe, ale także czarne, a nawet sam czarny król, którego największym marzeniem jest jak najszybciej zostać przygwożdżonym. Inaczej mówiąc, białe wykonują najlepsze ruchy, a czarne najgorsze – z punktu widzenia typowej, klasycznej rozgrywki.
Sytuacja na diagramie wygląda tak:
Oryginalne jest symetryczne rozmieszczenie figur (symetria środkowa). To 2-chodówka, czyli zaczynają czarne (nietypowo, bo tradycyjnie w zadaniach szachowych pierwszy ruch wykonują białe), potem odpowiadają (a właściwie „dopowiadają”) białe, następnie czarne i w końcu białe matują nieszczęsnego czarnego króla. Jak wygląda pełny, konkretny przebieg tego pogromu?
Spryciarze mogą oczywiście skorzystać z odpowiedniego solvera, ale czy warto psuć sobie zabawę? Zwłaszcza że zadanie jest proste.
Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.
Komentarze
Czarny konik na F5
Biały goniec na E8
Czarny goniec na E5
Biały goniec na C6
Szachek i matek
Mam nadzieję , że mogę tu zadać pytanie niedotyczące Łamibloga? Chodzi mi o artykuł ze „Świata Nauki”. Jest tam napisane, że żadne wykreślanie cyfr z liczby 44659 nie prowadzi do liczby z ciągu Shallita (s. 76 u dołu). Ale po wykreśleniu 65 zostanie 449, która to liczba w ciągu Shallita jest. Czy nie o to chodzi?
Pani Olu, ma Pani rację. Przykład jest błędny, co oczywiście nie koliduje z tym, że 44659 nie jest liczbą pierwszą. Poprawnym 5-cyfrowym przykładem byłoby np. 94669 (41*2309). Dziękuję za trafną uwagę.
mp
d4 f5
h5 e8
a1 e5
e8 c6
klasyczny przykład, że nie tylko kota można zagłaskać, króla też, zwłaszcza czarnego, czyli pechowego.
Czyżby chodziło o coś takiego?
1. …Sf5
2. Ge8 Ge5
3. Gc6#
1. ………… , Sd4-f5
2. Gh5-e8 , Ga1-e5
3. Ge8-c6 #,
Monarcha niczym.
1. Sd4 f5
2. Gh5 e8
3. Ga1 e5
4. Ge8 c6
Czarne figury powinny maksymalnie zablokować swojemu królowi rząd 5, najpierw więc Sf5. Białe Ge8, czarne Ge5, białe Gc6X.
Dzień dobry,
Ja nie całkiem w temacie, bo mam pytanie o współmatowy „Umysł Giętki” w aktualnym (majowym) numerze SA. W opisie zadania do Rys. 5 jest sugestia, by drugi wariant (ruch białych) rozpocząć od bicia hetmanem pionka 1. Hc4:d4. Na d4 nie ma jednak pionka. Czy błąd jest w opisie, czy na desce?
Pozdrawiam!
Bartek Bartkowski
Istotnie – brak jest czarnego pionka na d4. Jestem zaskoczony, bo w oryginalnym rysunku był, a zniknął w druku.
mp