Raz, dwa
Lubię dwuchodówki. Chodzi oczywiście o zadania szachowe, w których zaczynają białe i po odpowiedzi czarnych swoim drugim ruchem matują czarnego króla. Lubię, bo są krótkodystansowe i zwykle logicznie skondensowane. Do celu blisko, a kombinowania i myślenia sporo.
Interesujące są zwłaszcza te, w których jest jakiś rodzynek, coś sprytnego, zaskakującego. Oto jeden z takich orzeszków, zamieszczony na łamach kopenhaskiego dziennika Nationaltidende przed 135 laty, czyli w starych dobrych czasach, gdy kąciki szachowe w prasie były niemal standardem.
Clou zadania stanowi oczywiście pierwszy ruch, który wystarczy podać jako rozwiązanie.
Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.
Komentarze
1.Hd6-b8 ! zugzwang.
1…Sh1-g3
2.Hb8*g3 X
1…Sh1-f2
2.Hb8-g3 X
1…Ke3-d3
2.Hb8-b3 X
1…d4-d3
2.Hb8-e5 X
Zadanko bardzo fajne. Szkoda, że tylko jedno a tydzień długi.
Hb8
Chyba nie bardzo trudne („orzeszek” ?).
Od początku podejrzewałem, że czarny pion będzie służył do blokowania czarnego Króla, a po chwili, że Hetman powinien pozostać na diagonali b8-h2. Reszta to było dopracowanie szczegółów wariantowych.
Hb8
Dwuchodówka bez przymusu.
Ona – wolna, ja – upokorzony.
Co zrobię? To co zawsze – e4!
Hb8 – Kd3 – Hb3x
Hb8 – d3 – He5x
Hb8 – Sf2 lub Sg3 – Hg3x
Hetman na E6. Mam nadzieję, że dobrze, bo trochę mi to zajęło…
Faktycznie to nie jest He6… nie przeanalizowałem dokładnie.
Proponuję Hb8. Ten wariant ma chyba większe szanse, bo faktycznie ma w sobie coś sprytnego!
Myślę, że tu „coś zaskakującego” polega na tym, że w ogóle jest rozwiązanie, bo czarny król stoi na środku szachownicy, białe mają do dyspozycji tylko trzy figury, w tym skoczka, którego do obrony mają i czarne… No ale da się, bo po Hb8! powstaje tak zwany zugzwang, jeśli nastąpi Kd3 (jedyne pole wolne dla króla), to jest Hb2X, jeśli pionek na d3, to He5X, Sg3 powoduje H:g3X, a Sf2 – Hg3X. Każdy ruch jest zgubny dla czarnych.
Do @ersonasolidna
Ke3-f4
@Antyp1958
Tak tak, już teraz wiem:) Jak się podzieliłem moim rozwiązaniem z @romkusem po opublikowaniu, to ten je wyśmiał, wskazując, że ten ruch byłby zbyt oczywisty, bo w sprytnej dwuchodówce nie zdarza się, aby pierwszy ruch szachował czarne.
Później w końcu znalazłem tę właściwą odpowiedź (jest świetna), ale łączny czas poświęcony na to zadanie był znacznie dłuższy niż pierwotnie zakładałem:)
Z cyklu: „Scenariusze mniej lub bardziej prawdopodobne” czyli niewykluczona wersja wydarzeń:
Wyobraźmy sobie, że przedmiotową dwuchodówkę zechce rozwiązać Pan Skrupulatny i podejdzie do zagadnienia systematycznie.
(W przypadku diagramu kwadratowego „systematycznie” to „wierszami od góry a w wierszach od lewej do prawej – tak w szkole czytać/pisać uczyli i tak nam zostało.)
Pierwszym posunięciem, które będzie rozpatrywał Pan Skrupulatny będzie pierwsza figura od góry i jej pierwsze posunięcie z listy dozwolonych.
Hd6->b4
Poprawka: Hd6->b8; poprzednie rozwiązanie ma ten sam problem Ke3-f4.
d6 na h2
@izabella
Czarny Król ucieka na d3.
@apartado
Ucieka albo i nie. Może czarne ratują skoczka. Poświęcenie skoczka to praktycznie poddanie gry. Ale zgoda że d6->b8 wygrywa w dwóch ruchach no matter what.
Poza tym zakładałam ż3 na d4 to goniec a nie pionek, chyba dobrze byłoby opisać dla mniej regularnych czytelników.
@izabella
d4 to zdecydowanie pionek.
Symbol gońca ma taki brzuszek jak butelka coca coli:) goniec to po angielsku bishop, a biskupi często lubią zjeść;)
@ersonasolidna
W wersji angielskiej bishop ma zazwyczaj krzyżyk, co do brzuszka to nie zauważyłam, ale na pewno w punkt 🙂 No i hetman jest królową, ciekawe komu to przeszkadzało.
Zmylił mnie ten kapelusz, w końcu po co pionkowi kapelusz, a goniec musi być w kapeluszu.