Farma

Przypadkiem wpadła mi w ręce teczka z moimi łamigłówkami publikowanymi w prasie zagranicznej w ubiegłym wieku i dopadły mnie nostalgiczne refleksje nad czasem minionym. Nie miejsce tu na ich opisywanie, natomiast zauważyłem, że wiele moich zadań publikowanych w obcojęzycznych mediach, głównie amerykańskich i japońskich, dotąd nie gościło na rodzimym poletku, więc postanowiłem od czasu do czasu nadrabiać tę zaległość. Na początek prosta łamigłówka z tetrominem – moim drugim po dominie układankowym ulubieńcem.

Komplet kamieni tetromina leży na kratownicy tak, że otacza farmę złożoną z 14 pól. Zadanie polega na zmianie położenia dwóch kamieni tak, aby farma zwiększyła się o jedno pole i oczywiście nadal była szczelnie otoczona oraz brzegi kamieni pokrywały się z liniami kratownicy. Kamienie można obracać i odwracać.
Jak łatwo się domyślić, zadanie powstało jako efekt poszukiwań największej farmy otoczonej tetrominem i właśnie zapewne 15 kratek stanowi maksimum. Czy rzeczywiście tak jest oraz czy możliwy jest tylko jeden kształt farmy – tego nie jestem pewien.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.