Blokersi sumują bis

Przedstawione w poprzednim wpisie małe blokowisko sumowe było proste. Chyba nawet prostsze niż jego pierwowzór z liczbami, określającymi nie sumę wysokości widocznych bloków, tylko ich liczbę. Na ogół jednak większe blokowiska z sumami są trudne i bardzo trudne, ponieważ w przypadku podania sumy liczb z reguły jest wiele możliwości ich rozmieszczenia, a przede wszystkim zwykle konkretnie nie wiadomo, ile tych liczb jest. Oczywiście, jeśli suma jest maksymalna, czyli np. 10 dla diagramu 4×4, to odpowiada to liczbie 4 w „klasycznym” zadaniu i dany rząd można natychmiast wypełnić cyframi (1-2-3-4); już jednak przy sumie 7 jest osiem siedem możliwości ustawienia czterech cyfr, a gdy wielkość diagramu wzrasta, sytuacja mocno się komplikuje.
Na szerszym forum pierwsze blokowisko z sumami pojawiło się na 12. Łamigłówkowych Mistrzostwach Świata w roku 2003 w Arnhem. Proponuję samemu przekonać się, że Tim Peeters zaoferował uczestnikom tej imprezy orzech sporej twardości.

Jako rozwiązanie wystarczy podać ciąg sześciu liczb na przekątnej lewa góra-prawy dół.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.