Magnetycznie
Magnesy to bez wątpienia jeden z najciekawszych, bo z natury „zakręconych” rodzajów łamigłówek diagramowych. Debiutowały na X Mistrzostwach Świata w Brnie w 2001 roku. Autor pomysłu, Jaroslav Müller, ma do dziś w Czechach opinię „króla łamigłówek logicznych” (odszedł w tym samym roku, nie doczekawszy Mistrzostw). Koneserzy cenią magnesy za „gęstą”, zróżnicowaną logikę, choć oczywiście ich rozwiązywanie, jak zresztą wszystkich zadań podobnego typu, nie jest wolne od schematów. Nawet te małego formatu mogą solidnie rozgrzać szare komórki. Poniższe, choć małe, jest jednak raczej orzeszkiem niewielkiej twardości.
Niektóre z niebieskawych prostokątów 1×2, tworzących kwadrat 6×6, są magnesami. Na połówkach każdego magnesu należy oznaczyć symbole biegunów – plus i minus, a prostokąty, które nie są magnesami – przekreślić. Kluczem do rozwiązania są liczby obok diagramu. Każda wskazuje, ile znaków (+) lub (–) znajduje się w danym wierszu lub kolumnie. Brak liczby jest tylko brakiem informacji. Ponadto należy pamietać o istotnej własności magnesów: jednoimienne bieguny (połówki prostokątów z takim samym znakiem) nie mogą stykać się bokami.
W rozwiązaniu wystarczy podać, ile plusów i minusów lokuje się na przekątnych diagramu.
Komentarze
Na przekątnych diagramu jest 5 plusów i 2 minusy.
Na jednej przekątnej 1 plus i 2 minusy, na drugiej 4 plusy.
Nigdy wcześniej nie widziałem Magnesów. Chwilę mi zajęły:
http://pokazywarka.pl/magnesy/
P.S. Jakiego programu używa pan do rysowania diagramów zadań?
Ciekawym przyczyn zadania
tak szczególnego pytania.
A skoro jutro niedziela,
więc odpowiadam: ……
mp
Myślę, że łamigłówka magnesowa zyskałaby jeszcze większą „gęstość” logiczną, jeśli reguły zostałyby poszerzone o coś w stylu: „Pola bez magnesów tworzą spójny obszar”.
(W podobny sposób jest to określone na przykład w nurikabe lub w usoone.)
Gdybym był Królem Łamigłówek (albo chociaż Księciem), to z pewnością pochyliłbym się nad tym.
Mam wątpliwości, czy nie byłoby to mnożenie bytów ponad potrzebę. A poza tym generalnie – im krótsza instrukcja obsługi, tym lepiej.
mp
Na jednej przekątnej 2- i 1+
Na drugiej przekątnej 4+
2- 5+
Jeśli dobrze liczę, to widzę 5 plusów (1 + 4) i 2 minusy (2 + 0).
Pozdrawiam
Na pierwszej przekątnej 1+ 2–, na drugiej 4+ 0–. Fajne.
2- 1+
4+
@mp
„Ciekawym przyczyn zadania tak szczególnego pytania. A skoro jutro niedziela, więc odpowiadam: ……”
Przyczyna? Pańskie diagramy z jednej strony są minimalistyczne – zawierają tylko to co konieczne i ani grama więcej, jednak w tych ramach udaje się panu zmieścić i czytelność połączoną z intencjami, i przełożenie treści zadania na rodzaj grafiki, i jakąś dziwną ekspresję estetyczną. A może impresję, trudno mi to wyrazić. Brakuje tylko odrobiny szaleństwa, by powstało dzieło sztuki…
Nieraz rysowałem różne nietypowe plansze, diagramy i wiem, że startując od zera jest to ciężka dłubanina. Nie podejrzewam, że co tydzień spędza pan godziny na wymyślaniu i rysowaniu swych wizji. Kombinuję więc, że po latach publikowania ma pan zgromadzone bogate biblioteki własnych strzałek, magnesów, trójkącików i wielu, wielu innych elementów, albo też istnieje jakiś specjalistyczny program do rysowania łamigłówkowych zadań za pomocą kilku kliknięć, ot tak, od niechcenia, w pięć minut. I o to pytałem.
Dodam też, że nie kojarzę (jest piątek) odpowiedzi: „……”. Nie pasuje do Gimpa, ani do Corel Draw. Więc co? Przyrzekam, że odpowiedź zachowam w tajemnicy.
Jestem mile zaskoczony, bo nie podejrzewałem, że w moich diagramach można doszukać się takiej „głębi”. Po prostu lubię rysunkową dłubaninę i staram się, aby efekt był przyjemny dla oka, choć zapewne czasem przesadzam. Chodzi oczywiście o Corel Draw, a w rymowance skrótowo: „Corela”.
mp