Wskazówki

Pisałem kiedyś o zadaniach, zawierających liczby i strzałki sprzężone, czyli stanowiące razem jeden element, który nazwałem „listem” (od początkowych par liter słów „liczba” i „strzałka”), choć chyba zamiast „listów” lepsze byłyby „cysty” (gdyby się źle nie kojarzyły), bo liczby w tych zadaniach zawsze są cyframi. Jest też sporo rodzajów łamigłówek, w których cyfry i strzałki są ze sobą luźniej powiązane. Oto przykład jednego z nich, mało znanego, bo uchodzącego za bardzo trudny.
W każdej kratce powinna pojawić się cyfra lub odpowiednio skierowana (N, W, S lub E) strzałka. W niektórych znaki już są. Pozostałe kratki należy wypełnić tak, aby spełnione były następujące warunki:
– w polach sąsiadujących w rzędzie lub kolumnie nie mogą znaleźć się dwie cyfry albo dwie strzałki wskazujące w tym samym kierunku;
– każda cyfra (liczba) powinna być równa liczbie wskazujących na nią strzałek w wierszu, a także liczbie wskazujących na nią strzałek w kolumnie;
– każda strzałka musi wskazywać na jakąś cyfrę.
Jeśli w kierunku, w którym wskazuje strzałka, jest więcej niż jedna cyfra, to za wskazaną uznaje się tylko tę najbliższą.
Przykład

Zadanie

Zmagania z tym zadaniem łatwo zacząć, ale niebawem pojawiają się strome schody, więc trzeba sporo wytrwałości, aby dotrzeć do ostatniego stopnia. W rozwiązaniu wystarczy podać sumę wszystkich cyfr (liczb) oraz liczbę strzałek wskazujących na wschód :).