Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko

23.01.2017
poniedziałek

Marszałek i kardynał

23 stycznia 2017, poniedziałek,

Propozycje „ulepszenia” szachów pojawiają się od bardzo dawna, a pierwsza próba radykalnej zmiany miała miejsce dokładnie 400 lat temu. W roku 1617 włoski duchowny Pietro Carrera powiększył planszę do prostokąta 10×8 oraz dodał dwie figury – mistrza (skoczek + wieża) i centaura (skoczek + goniec). Na kolejne bardzo podobne modyfikacje królewskiej gry trzeba było czekać ponad trzy wieki. Pierwszą zaprezentował w roku 1920 kubański szachista, późniejszy mistrz świata, José Raúl Capablanca, a następnymi sypnęło całkiem niedawno, na przełomie XX i XXI wieku. We wszystkich powiększano szachownicę i dodawano dwie takie same figury jak w szachach Carrery – wieżoskoczka i gońcoskoczka – tylko nazywano je różnie. Obie stanowiły niejako uzupełnienie ortodoksyjnego mieszańca – „wieżogońca”, czyli hetmana.
Bez hojnych sponsorów i medialnego wsparcia żadna z odmian nie ma szans wychynąć z niszy, ale niektórzy szachiści przynajmniej próbują w nie grać lub rozwiązywać problemy. Oto jedno z takich zadań, odnoszące się do wersji na planszy 10×10 opracowanej przed ponad 30 laty przez Holendra Christiana Freelinga.
mik_2
Wieżoskoczka (marszałka – w zapisie skrót M) i gońcoskoczka (kardynała – w zapisie C) łatwo rozpoznać. Problem jest trzychodówką, czyli białe zaczynają i matują czarnego króla – przy najlepszej grze czarnych – w trzecim posunięciu. W jaki sposób? Wystarczy wskazać pierwszy ruch białych, choć oczywiście zapis dalszego wariantowego przebiegu akcji będzie mile widziany.
Zadanie jest trudne, więc na dobry początek różowymi punktami oznaczono wszystkie pola atakowane przed rozpoczęciem akcji przez białe.

Kom

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 5

Dodaj komentarz »
 1. Chyba nie będzie zbyt wielką podpowiedzią, jeśli ujawnimy, że czarne mogą zostać zamatowane na pięciu polach?

  Chyba nie, ale czy to w ogóle jest podpowiedź?
  mp

 2. A gdzie jest czarny król? Jak go zamatować, skoro go nie ma?
  Może poszedł z białym królem na piwo, a może jakiś rozejm negocjują w równoległym świecie (czyt. poza planszą)?

  I jak tu żyć??? 🙂

  Na piwie były oba króle, ale już wróciły i zwolniły swoich zastępców.
  mp

 3. białe g2-f3

 4. @OlaGM

  Czarny Król ma po tym ruchu białych (g2-f3) dwa możliwe posunięcia/pola do wyboru:
  d5- i ten wariant jest przez białe „zabezpieczony” (jest mat w 3 pos.)
  d6- to niestety odwleka mata do 4 posunięcia

 5. Zadanie – mat w trzech posunięciach – wykonywane tradycyjnie, czyli najpierw ruch białych, potem czarnych, itd. okazało się dla mnie za trudne.
  Ale kiedy, zamiast tradycyjnej metody wykonywania posunięć, najpierw zrobiłem dwa ruchy czarnym królem, a potem sprawdzałem, czy w tak powstałej pozycji białe są w stanie zamatować czarnego króla, to osiągnąłem sukces.
  1) Ca7, …

css.php