Powrót LiStów

W zadaniach CDS przed 2 i 3 tygodniami występowały LiczboStrzałki, czyli LiSty. Przed laty w Łamiblogu prezentowałem różne zadania z LiStami – chyba wszystkie, jakie wówczas znałem. W międzyczasie poznałem kilka innych, więc postanowiłem do LiStów powrócić.

Zapewne najciekawsze nowe zadanie LiStowe jest z CDS-ami blisko spokrewnione. Wyróżnia się zgrabną, wieloaspektową logiką, czyli koniecznością wnioskowania z różnych zależności. Jeśli zbytnio skupić się na jednym aspekcie, można na jakimś etapie rozwiązywania dojść do wniosku, że trzeba skorzystać z metody prób i błędów. Tymczasem nie jest to konieczne; wszystkie kroki wiodące do celu to czysta dedukcja (jeżeli …, to …) – wystarczy tylko zmienić aspekt.

Pora na konkrety, czyli instrukcję obsługi.
Do niektórych pól należy wpisać liczby z zakresu podanego nad diagramem. W każdym wierszu i w każdej kolumnie powinna znaleźć się dokładnie raz każda liczba z danego zakresu. W niebieskie pola liczby trzeba wpisać, tworząc LiSty, a każda liczba w Liście powinna oznaczać, na ile liczb wskazuje umieszczona w nim strzałka.

Przykład
pol_11
Zadanie
pol_12
Jako końcowe rozwiązanie wystarczy podać liczbę pustych pól na przekątnych diagramu z liczbami.
Zadanie jest pomysłem znanego japońskiego łamigłówkarza Inaby Naoki’ego. Przy okazji: niedawno została u nas pięknie wydana seria książeczek tego autora, przeznaczonych dla dzieci, dbających o swoje rozumki, pod wspólnym tytułem „Japońskie łamigłówki”.

Kom