Dycha

Nie mam sentymentu do obchodzenia rocznic, ale miło mi, że niektórzy z Państwa pamiętali, że 1 września 2006 roku wystartował Łamiblog. Jak zwykle przy takich okazjach okrągła liczba jest zaskoczeniem. Równie zaskakujący był zestaw kilku zadań, które otrzymałem na tę okoliczność od Michała S. Bardzo dziękuję i pozwolę sobie zamiast fanfar i szampana zaprezentować jedno z nich. Chodzi o sudoku zwane antykońskim – odmianę wymyśloną przed ponad 10 laty przez Michała. Zadanie pasuje do rocznicy nie tylko cyfrowym „obrazkiem”, ale także ze względu na sudoku – sprawcę łamigłówkowego boomu, bez którego Łamiblog zapewne w ogóle by się nie pojawił oraz z powodu „antykonia”, nawiązującego do blogo-logo.

Zasady sudoku są powszechnie znane, więc krótko przypomnę tylko to, co antykońskie: w kratkach połączonych skokiem konika szachowego nie mogą pojawić się jednakowe cyfry.

Dyc_1

Gdyby ktoś chciał się pochwalić rozwiązaniem, a nie miał sentymentu do wypisywania wszystkich cyfr, wystarczy jeśli poda cztery, które wskoczą w rogi diagramu albo chociaż ich sumę (niestety, nie jest ona równa 10 🙂 ).

Kom