Minus trzy

W mailach, jakie otrzymuję od rozwiązujących zadania zamieszczone w Omnibusach, najczęściej pojawia się oczywiście to, co najbardziej konkretne, czyli uwagi dotyczące poszczególnych zadań, a zwłaszcza niedoróbek. „Niedoróbka” lub „usterka” jest właściwym słowem, bo zwykle chodzi o to, że jakaś łamigłówka ma więcej niż jedno podane rozwiązanie. W pierwszym tegorocznym, czyli ogólnie dziesiątym Omnibusie, jak dotąd czytelnicy odkryli jeden feler: kilka rozwiązań ma zadanie „Okrągły stół”. Ile? – to pytanie do wszystkich, którzy wakacyjnym Omnibusem dysponują i zmierzą się z zawiłościami informacji podanych na stronie 4.

Muszę też wspomnieć o skromnym gronie wnikliwych osób, które bardzo skrupulatnie rozwiązują, wręcz analizują wszystkie zadania i informują mnie o najmniejszych potknięciach. W tym gronie wyróżnia się Pani Kamila, która nadsyła pełną, drobiazgową „erratę” ze sporym, bo ponadrocznym opóźnieniem. Postanowiłem w związku z tym przypomnieć małe zadanie liczbowe z jednego z poprzednich Omnibusów, którego dodatkowe rozwiązanie odkryła jako jedyna Pani Kamila.

Z błędnej równości należy usunąć trzy znaki (z jednej lub obu stron znaku równości) tak, aby była poprawna. Znakami są liczby i znaki działań. Powstały po usunięciu znaków „luz” w działaniu jest likwidowany. Dostawianie nawiasów wykluczamy.

Przykład:
Mint_1

Zadanie:
Mint_2

Ile jest rozwiązań i jak wyglądają poprawne równości?

Kom