Spoko
Proszę podzielić diagram wzdłuż linii przerywanych na trzy części o jednakowej wielkości, ale różnym kształcie tak, aby w każdej części znalazła się parzysta liczba spółgłosek i nieparzysta samogłosek.
Sposoby podziału są dwa. Jako rozwiązanie końcowe wystarczy podać, ile części w jednym podziale ma taki sam kształt, jak w drugim.
Komentarze
http://pokazywarka.pl/f24t9j/
Dwie części mają taki sam kształt w obu diagramach, a ta trzecia jest inna.
A tak poza tym zadanie nie ma rozwiązania, bo „i” nie jest tutaj samogłoską 🙂
No i parę spółgłosek można by zakwestionować 🙂
mp
Podobieństwo ograniczone tylko do obrotu czy tez odbicie się liczy?
Odbicie uwzględniamy, jak w przystawaniu trójkątów. Ściślej: przystające są, czyli mają taki sam kształt (i wielkość) jak oryginały, ich odbicia lustrzane.
mp
1
Ja znalazłem 5 dobrych podziałów:
00002
01112
11222
00002
11102
11222
00012
01112
01222
00022
00122
11112
00022
01122
01112
W podziałach 3-5 dwie figury mają taki sam kształt (odbicia lustrzane).
mp
1) SPOKC, JNYŚW, OHTĄI.
2) JSPOK, ŚWNYC, OHTĄI
Czyli odbicie i obrót to juz nie przystawanie… mam z tym problem, bo przypomniałem sobie 3 warunki konieczne i wystarczające przystawania, i chcąc je zrozumieć doszedlem do wniosku, że odbicie nie jest przystawaniem. No… ale to dyskusja nie na to forum raczej, musze poczekać az syn bedzie to mial w szkole 🙂 to zerknę 🙂
Zadanie za spokojne jak na taki „gorący” okres. Takie obszary są dwa. Mam dodatkowe pytanie, co z Omnibusem ? Szczęśliwych Świąt dla Wszystkich oraz dużo zdrowia i pomyślności w 2016. Zbyszek
Omnibus ma się pojawić w samym koniuszku roku 2015.
mp
No tak… Czytałem treść na szybko i przeoczyłem założenie, że kształty mają być różne. Zatem rzeczywiście podziały są tylko dwa 🙂
Przy okazji życzę autorowi oraz czytelnikom Wesołych Świąt 🙂
Podejrzanie łatwo wpadłem na rozwiązanie. Zastanawiam się, czy nie przegapiłem jakiegoś haczyka 😉
Skoro jest 5 samogłosek, jedynym sposobem ich podziału jest 1+1+3.
Rozmieszczone są w taki sposób, że praktycznie tylko dwie trzysamogłoskowe grupy warto rozważyć: OOY i YIĄ. Ta pierwsza powoduje, że inna grupa musiałaby objąć dwie pozostałe samogłoski, więc bierzemy YIĄ.
Aby OO były w osobnych grupach, konieczne jest wydzielenie KOCHT do jednej.
Zostaje dwie możliwości: SPOJN + YŚWIĄ lub SPOJŚ + NYWIĄ
KOCHT ~~ KOCHT
SPOJN ~~ NYWIĄ
Haczyka nie ma. Zadanie jest rzeczywiście proste.
mp
Tylko jedna część ma taki sam kształt i stoi w tym samym miejscu.
http://i.imgur.com/FuqpTNl.jpg
A jeśli odbicie lustrzane nie zmienia kształtu?
mp
Czyli pentomino. Mamy w obu podziałach to samo V (OHTĄI) i raz L jest SPOKC, a raz SPOKJ. W pierwszym przypadku zostaje P (JNYŚW), w drugim N (NYCŚW).
Dzięki, nawzajem 🙂
1 rozw.:
AAAAC
BBBAC
BBCCC
2 rozw.:
AAAAC
ABBBC
BBCCC
2 części powtarzają się w obu układach.
Racja, dwie części są takie same 😉
Jak ktoś już rozwiązał (za)danie świąteczne to na deser takie małe zadanko: Prawdopodobieństwo wyrzucenia dokładnie 2 orłów w trzech rzutach uczciwą monetą jest 3/8. Jak należy sfałszować monetę (tzn. jakie ma być p-wo wyrzucenia orła jedną monetą) aby prawdopodobieństwo wyrzucenia 2 orłów w trzech rzutach było jak największe i ile ono wynosi ?
@ Spytko z Melsztyna
Wydaje mi się, że fałszowanie monety nie wpłynie na podwyższenie prawdopodobieństwa uzyskania 2 orłów w 3 rzutach. Im większe prawdopodobieństwo uzyskania orła w 1 rzucie, tym większe, że wypadnie we wszystkich 3 rzutach.
@ OlaGM
Zgadza się, ale nas interesują dwa orły i jedna reszka, i ta reszka będzie od pewnego miejsca ciągnąć w dół 🙂
Pytanie dodatkowe: Dla jakiego P(O)=x, p-wo wyrzucenia 3 orłów jest równe p-wu wyrzucenia 2 orłów i reszki (kolejność nieistotna) ?
@ Spytko z Melsztyna
Jeśli prawd. wyrzucenia orła fałszywą monetą jest równe 2/3, to prawd. wyrzucenia 2 orłów w 3 rzutach wynosi 12/27. To najwięcej, ile udało mu się uzyskać. Próbowałam z liczbami ciut większą i ciut mniejszą od 2/3, ale dawały mniejsze prawdopodobieństwo.
@ OlaGM:
Zgadza się. P-wo wyrzucenia 2 orłów i reszki opisujemy wielomianem W(x)=3*(1-x)*x^2 (gdzie x oznacza p-wo wyrzucenia orła). Jego pochodną przyrównujemy do zera znajdując x=2/3 i tą wartość podstawiamy do wielomianu otrzymując W(2/3)=4/9=12/27.