Melancholia II

Na słynnym miedziorycie Albrechta Dürera Melancholia I znajduje się niemal równie słynny kwadrat magiczny:

Mel_1

Jednym z jego znaków szczególnych jest to, że liczby w dwu środkowych polach dolnego rzędu tworzą datę powstania dzieła – rok 1514. Pewien znany polski grafik zamierza stworzyć współczesną wersję Melancholii z „tegorocznym” kwadratem magicznym, czyli w tych samych co u Dürera dwu polach powinny pojawić się liczby 20 i 15. We wszystkich polach ma być szesnaście kolejnych liczb, ale ich zakres będzie oczywiście inny – w zasadzie dowolny, byleby obejmował liczby 15 i 20. A więc w skrajnych przypadkach od 5 do 20 albo od 15 do 30. Artysta poprosił mnie o ułożenie takiego kwadratu, który znajdzie się na jego dziele. Ja z kolei postanowiłem poprosić Państwa o wsparcie. A więc zalążek kwadratu magicznego wygląda tak.

Mel_2

Pozostaje odpowiednio wypełnić liczbami czternaście pustych pól. Zakres kolejnych liczb nie jest wprawdzie najistotniejszy, ale byłoby najlepiej, aby zaczynał się piątką.
Na wszelki wypadek przypomnę, że w kwadracie magicznym sumy liczb w wierszach, w kolumnach i na przekątnych powinny być takie same.

Kom