Wespół 2
Bill Gates zrobił kawałek dobrej roboty dla popularyzacji szachów, rozgrywając błyskawiczną partię z aktualnym mistrzem świata 23-letnim Norwegiem Magnusem Carlsenem. Pojedynek odbył się w studio w Londynie, ale stanowił część norwesko-szwedzkiego talk-show Skavlan wyemitowanego 24 stycznia. Informacja o porażce miliardera po 70 sekundach obiegła media. Obaj panowie grali, co oczywiste, schematycznie, a jako pierwszy błąd popełnił mistrz świata. Niestety, chwilę później grubym błędem „popisał się” Bill i przeciwnicy uścisnęli sobie dłonie. Całość można obejrzeć tu.
W komentarzach trafiłem kilkakrotnie na określenie współmat lub mat pomocniczy w odniesieniu do ostatniego ruchu Billa. W związku z tym postanowiłem przypomnieć zadanie, określane tą nazwą, zwłaszcza że szachów nie było w Łamiblogu już ho, ho…
Krótko mówiąc, zaczynają czarne i obie strony dążą do zamatowania czarnego króla (także czarny król wykazuje skłonności „samobójcze”). Oto przykład prostego współmata w 2 posunięciach:
1. Kf4 Kd4
2. Wg4 Wf7X
Proszę znaleźć inne rozwiązanie tego zadania.
Komentarze
Choćby tak, bardzo podobnie:
1. Wg6 Ke3
2. We6 Wb5x.
Pozdrawiam.
Szachy? Nie lubię szachów. Nie wiem dlaczego, po prostu nie lubię.
Natomiast na blogu szachy pojawiły się jakieś 2 miesiące temu (4 zadania na 4 ćwiartkach szachownicy). Kiedy były poprzednio – nie wiem.
Miodziu jest w dobrym towarzystwie – Albert Einstein też nie przepadał za szachami (choć w nie czasem grywał dla towarzystwa), ale wyjaśniał, dlaczego:
I must even confess that the struggle for power and the competitive spirit expressed in the form of an ingenious game have always been repugnant to me (ze wstępu Einsteina do biografii Emanuela Laskera, mistrza świata w latach 1894-1921)
mp
Drugie rozwiązanie takie jakieś „symetryczne” do pierwszego:
1. Wg6 Ke3
2. We6 Wb5X
Moja żona właśnie mnie uświadomiła: „nie lubisz szachów, bo za często ze mną przegrywasz”. Ma rację, przegrywam z nią średnio 3 na 4 partie. Ale szachów nie lubiłem jeszcze zanim ją poznałem 🙂
Można prosić o nieco trudniejsze zagadki?
Oczywiście, ta jest tylko przygrywką do następnej.
m
Analogiczne ustawienie 4 figur w jednej linii, z białą wieżą szachującą z oddali, uzyskać można także w pionie: Wg6, Ke3, We6, Wb5x.
Można analogicznie tylko z drugiej strony:
1. Wg6 Ke3
2. We6 Wb5X
1. Wg6 Ke3
2. We6 Wb5X
Hmm. Czyżby chodziło o „obrót” rozwiązania?
1.Wg6 – Ke3
2. We6 – Wb5 x