Do oporu
Zwykle na początku miesiąca proponowałem jakieś zadanie z konkursu zamieszczonego w Świecie Nauki w poprzednim miesiącu. Ponieważ jednak od niedawna artykuł z zadaniami konkursowymi dostępny jest wcześniej na stronie internetowej pisma, więc postanowiłem nieco zmienić zwyczaj. Odtąd będę nawiązywał do konkursu, proponując nie jedno z objętych nim zadań, lecz inne, ale takiego samego lub podobnego rodzaju.
W lipcu w Świecie Nauki gościły macki (jako Światowidy), czyli łamigłówki, które pojawiały się także w Łamiblogu. Odmian tego zadania jest przynajmniej kilka. Oto jeszcze jedna – dotychczas nie sadzona w moich ogródkach wyrafinowana odmiana z japońskich upraw.
Liczby wysuwają macki w rzędach i kolumnach. W sumie każda powinna sięgnąć mackami tylu pól, jaka jest jej wartość. Specyficzne jest to, że każda macka musi sięgać „do oporu”, czyli do brzegu diagramu, granicy pola z cyfrą lub do granicy pola, którego sięga inna macka. Jednak dwie macki nigdzie nie mogą się zetknąć – nawet końcami na granicy pól.
Przykład:
Suma cyfr jest mniejsza niż liczba pustych pól, więc wszystkich pól macki nie sięgają. W poniższym zadaniu już na starcie wiadomo, że sześciu szarych pól (b237, g237) macki na pewno nie sięgną. Ale poza nimi nie sięgną jeszcze jedenastu innych. Których?
Autorem pomysłu i zadania jest japoński puzzlemaster Inaba Naoki.
PS Dodatkowe zadanie dla ambitnych i cierpiących na nadmiar wolnego czasu. Przykład przed zadaniem ma więcej niż jedno podane rozwiązanie (ile?). Należy dokonać w przykładzie jak najmniej zmian tak, aby rozwiązanie było jedno. Zmianą jest wyłącznie przesunięcie cyfry na inne pole.
Komentarze
b48
c78
d78
e27
f23
g6
Pozdrawiam 🙂
” Należy dokonać w przykładzie jak najmniej zmian tak, aby rozwiązanie było jedno. Zmianą jest wyłącznie przesunięcie cyfry na inne pole.”
Przesunąłbym ‚1’ z przykładu z pola a1 na d2.
Dodatkowe zadanie ma trzy rozwiązania. Aby uzyskać diagram z jednym możliwym rozwiązaniem należy przesunąć 3 o dwa pola w prawo.
Pozdrawiam 🙂
Zadanie główne (8×8) jest bardzo łatwe i ma wiele rozwiązań albo czegoś nie zrozumiałem, chociaż nie mam żadnych wątpliwości ??? 🙂 Czy tylko ja mam takie wrażenie ???
Spytku, moim zdaniem zadanie nie jest bardzo latwe (ale i nie bardzo trudne) i ma jedno rozwiazanie. Jednak jestem sklonny pojsc na kompromis, bo byc moze jak zwykle prawda lezy gdzies po srodku 🙂
a
b-48, c-78, d-78, e-27, f-23, g-6
a
Poniżej moje rozwiązanie:
http://pokazywarka.pl/12qpx3/
i propozycje różnych wariantów zmian:
b8 -> a6
h6 -> f8
g6 -> a6
c5 -> c2
e2 -> f3
g1 -> h3
Co tu jest nie tak ? 🙂
Poza estetyką oczywiście 😉
Granica pustego pola nie jest „oporem” dla macki. Nie może być sytuacji, że żadna z (co najmniej) dwóch macek nie może wejść na puste pole, bo doszłoby do zetknięcia się macek. To jest wspomniane „wyrafinowanie”.
mp
Oprócz 6 ujawnionych, następujące pola pozostaną puste:
b8,c5,c7,c8,d7,d8,e2,e7,f2,f3,g6
http://pokazywarka.pl/ok6xeh/
Antypie, nie uwalniam przedwcześnie, bo błąd jest kosmetyczny (od lewej 3 macka w górę, a nie w lewo)
mp
a7,b4,c7,e1,e2,e6,e7,f1,f2,g1,g6.
b4,b8,c7,c8,d7,d8,e2,e7,f2,f3,g6.
No chyba zrozumiałem o co chodzi 🙂
http://pokazywarka.pl/zsavq3/
wolne pola:
b8, c8, d8, c7, d7, e7, g6, b4, f3, e2, f2
Po iluś nieudanych próbach i błądzeniu wziąłem czystą planszę i przyjąłem DWIE ZASADY do cyklicznego stosowania i poszło natychmiast bez cofek !!!!!
Zasady:
1. rysujemy tam gdzie musimy (np. z h1 w górę o dwa)
2. rysujemy żeby było najprościej (tzn. jak jest 2 to rysujemy tam gdzie mamy dwa wolne pola do oporu)
1.
2.
itd.
b4 b8 c7 c8 d7 d8 e2 e7 f2 f3 g6
Faktycznie jakieś takie nietypowe…
b8, c8, d8
c7, d7, e7
g6
b4
f3
e2, f2
b48, c78,d78, e27, f23 i chyba g6? Inni potwierdzają takie rozwiązanie:)?