Labirynt PL

Nie mam nic przeciwko interaktywnej, internetowej formie łamigłówek i często z takowej korzystam, ale preferuję tradycyjną papierowo-ołówkową. Kwestia wygody i przyzwyczajenia. Jakoś przyjemniej usiąść na ławce w parku, przy stoliku w ogródku lub po prostu na trawie i dłubać na kartce i w głowie. A poza tym ze względu na świeże powietrze efekty bywają lepsze. Takie mnie naszły refleksje w związku z poniższym zadaniem, którego bez wydruku nie razbieriosz.

Zwykłe, klasyczne labirynty mają tę wadę, że niełatwo podać ich rozwiązanie, nie korzystając z rysunku. No i zapis ścieżki wiodącej przez labirynt jest zawsze mniej przejrzysty niż jej widok. Tym niemniej w przypadku poniższego labiryntu rozwiązanie można prosto, sprytnie i jednoznacznie zapisać w postaci ciągu liter P (zakręt w prawo) i L (w lewo).

Labirynt składa się z 51 pomieszczeń, między którymi jest 81 drzwi. Po wejściu do każdego pomieszczenia dwoje drzwi – te, przez które się weszło oraz znajdujące się naprzeciw nich (jeśli w ogóle są) – zatrzaskują się, czyli oba przejścia zostają zablokowane. A zatem w każdym pomieszczeniu trzeba skręcać w prawo lub w lewo, aby przejść do następnego. Proszę oznaczyć, a potem zapisać „systemem PL” trasę przejścia przez labirynt.