Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko

22.07.2013
poniedziałek

Logu blogu

22 lipca 2013, poniedziałek,

Dotarło do mnie, że przestałem być wierny logu blogu, czyli skoczkowi szachowemu. Wprawdzie na wygląd tego loga bezpośredniego wpływu nie miałem, ale pojawiło się ono nie bez kozery – dawniej szachy częściej gościły w Łamiblogu. Postanowiłem więc po dłuższej szachowej posusze nawiązać do loga bloga i zaproponować łamigłówkę szachową. Jak zwykle jest ona bajkowa, czyli lekko odstaje od klasycznych zadań.

Kto czytał lub oglądał „Lolitę”, ten zapewne wie także co nieco o jej autorze. Na przykład to, że Nabokov miał przynajmniej trzy słabości: do motyli, do zabaw słownych i do szachów. Lepidopterologiem był niemal profesjonalnym (zresztą krótko studiował zoologię), a jego powieści obfitują w gierki słowne; krótko bawił się też układaniem krzyżówek. Chętnie grywał w szachy, ale znacznie więcej czasu poświęcał układaniu zadań szachowych – ponad 30 zostało opublikowanych w prasie w latach 60. i 70. Uczestniczył w konkursach zadaniowych i dwukrotnie zajmował w nich trzecie miejsce. Większość kompozycji Nabokova to dwu- i trzychodówki. Bajkowych jest tylko kilka. Oto jedna z nich.

Na diagramie przedstawiona jest sytuacja po ruchu białych (jakim?). Należy cofnąć ten ruch i wykonać inny – taki, który będzie matujący.

PS: odmieniam wyraz „logo”, bo mi profesor Miodek pozwolił 🙂 .

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 23

Dodaj komentarz »
 1. Cofamy ruch pionem d7:c8 i zamiana na wieżę.
  Wykonujemy ruch pionem d7:e8 i po zamianie na skoczka następuje mat.

 2. Zapomniałem dopisać, że przed wykonaniem ruchu d7:c8, na polu c8 musi stać skoczek (nie może żadna inna figura).

 3. Zamiast bić pionkiem z d7 skoczka na c8 z przemianą na wieżę, bijemy pionkiem wieżę na e8 z przemianą na skoczka.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Cofnąć należy ruch d7:c8W (bicie skoczka) i wykonać d7:e8S mat.

 6. Drogą dedukcji doszedłem do kilku wniosków:
  Mat nie może być zadany hetmanem, gdyż szachując „z prawej flanki” zawsze jest możliwość zasłony wieżą. Na lewą flankę natomiast hetman nie ma możliwości dostania się w dwóch ruchach (jeden – cofnięty, drugi właściwy).
  Królem oczywiście szachować nie można, zatem mat musi być postawiony wieżą.
  Teraz tak, wieża, która stoi na c8 nie mogła wykonać ostatniego ruchu gdyż musiałaby zejść z pozycji szachującej (a zakładam, że cały czas obowiązują nas zasady szachowe).
  Pozostaje nam wieża stojąca na c7. Ale ona nie ma gdzie stanąć aby postawić mata. Pola d7 i d8 odpadają, gdyż automatycznie byłaby zbita przez czarną wieżę. d5 również – bicie królem. zatem pozostaje a6, b6, c6 ale król może wtedy uciec na d7.
  Wydaje się zatem, że zadanie zostało źle skonstruowane lub też jakiś warunek nie został ujęty w zadaniu. Pozdrawiam.

 7. Pion z D7 nie bije skoczka na C8 i nie wymienia go na wieżę a zamiast tego bije wieżę znajdującą się na E8 i wymienia na skoczka.
  Bardzo przyjemne

 8. Zadanie sprowadza się do zadania mata w dwóch ruchach pod rząd z warunkiem, że pierwszy ruch nie może szachować czarnego Króla. Poza tym doszedłem do podobnych wniosków jak Stud…
  A czy przypadkiem, skoro są to szachy bajkowe, Hetman nie jest Hetmanoskoczkiem?

  Nie, jeśli chodzi o figury i reguły wszystko jest „po staremu”. Wbrew jest tylko możliwość cofnięcia ruchu.
  mp

 9. Rozwiązanie:
  Cofnięcie ruchu białych: biały pion d7 czarny goniec lub skoczek na c8.
  Ruch białych: d7 bije wieżę e8 i zamienia się w skoczka, mat.
  Omówienie:
  Wieża c8 powstała z promocji piona z pola d7, który zabił gońca lub skoczka a więc figurę która nie atakowała pola e8. Cofnięcie ruchu białych oznacza postawienie białego piona na d7 i czarnego skoczka lub gońca na c8. Teraz pion d7 bije wieżę na e8 i zamienia się w skoczka matując czarnego króla. Skoczek nie może być zbity przez wieżę e7 bo będzie szach od hetmana f8. Nie może być zbity przez hetmana b8 bo jest zasłonięty przez gońca lub skoczka z c8, który też nie zagraża białemu skoczkowi. Ponieważ czarny król nie ma gdzie uciec więc jest mat 🙂

 10. Ale jakiś podstęp musi jednak być… 😉 na przykład nigdzie nie jest napisane, że chodzi o zadanie mata czarnemu Królowi…

  To by była inna bajka – ruch czarnych zamiast białych, czyli dwa ruchy tym samym kolorem pod rząd (szachy marsylskie).
  m

 11. Jedyne co mi na razie przychodzi do głowy to biały Hetman wraca na g7 z pola f8 na którym wcześniej stał czarny Hetman lub czarna Wieża, następnie czarna Wieża z e7 bije Hetmana na g7 i mamy mata białych…
  Ale to raczej byłby szachowy kawał, a nie zagadka…

 12. Ha! Super zagadka.!
  Ostatnim ruchem białych był pion bijący czarnego skoczka z d7-c8 i zamieniający się w wieżę. Zamiast tego mógł zbić czarną wieżę na e8 i zmienić się w skoczka 🙂
  Genialne!

 13. Cofamy ruch d7:Sc8W (bicie pionem czarnego skoczka i promocję piona na wieżę). Zamiast niego wykonujemy d7:We8SX (bicie pionem czarnej wieży, promocję piona na skoczka i mat).
  Nie jestem zbyt biegły w notacji szachowej, w razie rozbieżności decyduje zapis słowny. 😉

 14. Szachy to nie jest moja domena, ale rzucam tylko w powietrze: może ruchem cofniętym jest bicie?

  Może…
  mp

 15. Sytuacja przed ruchem mogła wyglądać tak:
  na d7 stoi biały pion
  na c8 czarny skoczek
  I nastąpiło 1. d7:c8W
  A powinno nastąpić 1. d7:e8S x
  (Szczerze mówiąc od razu szukałem promocji piona…)

 16. Wiaz: juz o tym myslalem… gdyby tak Hetman mogl zbic wlasna figure juz bym mial rozwiazanie…

 17. Ha! Mam rozwiązanie, choć jestem nieco rozczarowany, że zajęło mi to tak dużo czasu:
  ruch, który należy cofnąć to promocja piona z D7 na Wieże po biciu Skoczka lub Gońca C8. Zamiast tego należy promować piona na Skoczka po biciu Wieży na E8 🙂 i jest piękny mat 🙂
  doskonałe zadanie! 🙂 🙂 🙂

 18. Podpowiedzia dla mnie mogłoby być Panskie wyjasnienie czym sa szachy marsylskie: miałem zamiar oponować, ponieważ to zadanie wydało mi sie sprowadzeniem do dwoch ruchow bialych pod rzad (Pan pisal o czarnych) a tu rzeczywiście mamy do czynienia z cofnieciem błędnego ruchu – błędnego ponieważ prowadzi do szybkiego poddania białych.

 19. Ostatnim ruchem białych było bicie pionem z d7 skoczka na c8 i promocja na wieżę. Ruchem matującym będzie zbicie pionem wieży na e8 i promocja na skoczka.

 20. Myślę że ruch białych to bicie piona z d7 na c8 z promocją na wieżę /bity musiał być skoczek / zamiast tego należało wykonać d7 na e8 z promocją skoczka i mat.
  I teraz widać dlaczego bity musiał być skoczek 🙂
  Fajne zadanie.

  Pozdrawiam
  Piotr

 21. Otóż, biała wieża na c8 to taka całkiem młoda wieża, bo dopiero co powstała z zamiany pionka z d7, który zabił konia. Jeżeli zamiast tego, ten sam pion zbije czarną wieżę z e8 i zamieni go na konia, wtedy mat murowany.
  Pozdrawiam

 22. No pewnie że na c8 może stać tylko skoczek bo goniec atakowałby białego króla. Ale odetchnąłem bo GPSe też się zapędził 😉 Wniosek jest jeden: w sportach walki nawet w czasie najlepszego ataku zawsze należy pamiętać o obronie 🙂

 23. @Spytko z Melsztyna: Święta prawda… 😉 ja zapedzilem sie z radości (ze znalezienia rozwiazania) 😉 😉

 24. Abstrahując od zadania, bardzo fajny blog!

css.php