Bliźniak

Reminiscencji łamigłówkowych z bynajmniej niełamigłówkowej wycieczki do Triestu ciąg dalszy.

Zadanie po włosku nazywa się scale, czyli prawie jak po polsku, choć mogłyby być także schody. Napisałem „po włosku”, ale nie napisałbym, że jest włoskie, bo – jak się wkrótce okaże – ma przynajmniej jednego starszego brata bliźniaka. Jego kuzynem jest natomiast sudoku. Można by je nawet nazwać małym „łaciatym” sudoku 🙂 .

Wyjaśnię na przykładowym rozwiązaniu, o czym trzeba pamiętać przy rozgryzaniu, czyli przy wpisywaniu cyfr w kratki.

1. W każdym rzędzie i w każdej kolumnie diagramu n×n powinny występować różne cyfry i żadna nie może być większa od n (lub od m, jeśli – jak poniżej – diagram jest prostokątem m×n, gdzie m>n).
2. W każdym „białociągu” (ciąg białych kratek w rzędzie lub kolumnie) powinny znaleźć się kolejne cyfry, ale ustawione w dowolnej kolejności.

Kolej na rozgryzanie orzecha – i to, moim zdaniem, bardzo twardego.

W rozwiązaniu wystarczy podać, w ilu miejscach sąsiadują ze sobą kolejne cyfry – w rzędach i kolumnach, ale tylko w „białociągach” dłuższych niż 3-kratkowe, czyli np. takie jak ujawnione sąsiadki trójka i czwórka odpadają, bo biały ciąg tworzą tu tylko 3 kratki.

A jeśli chodzi o bliźniaka scale – miałem na myśli przede wszystkim łamigłówkę str8ts, o której już kiedyś pisałem; jest o niej także sporo Wikipedii.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.