Indukcyjnie

Przeglądam najnowszy numer tureckiego kwartalnika dla główkołamaczy Akil oyunlari (Gry umysłowe) i jak zwykle próbuję odgadywać reguły zadań na podstawie przykładów, bez konieczności tłumaczenia instrukcji. Chodzi oczywiście o takie zadania, które są dla mnie na tyle oryginalne, że w przykładzie nie wszystko jest oczywiste na pierwszy czy drugi rzut oka. Takie okazy są rzadkością, ale tym razem – ku mojemu zdumieniu – trafiam na coś, czego przez dłuższy czas nie potrafię rozgryźć do końca, choć generalnie diagram wygląda na dość typowy. W końcu postanawiam skorzystać z Googlowego tłumaczenia, które jednak okazuje się tak „drewniane”, że nadal mam wątpliwości. Wreszcie zabieram się za rozwiązywanie i stopniowo wszystko staje się jasne.

Postanowiłem sprawdzić, czy wśród moich gości znajdą się osoby, które poradzą sobie z rozszyfrowaniem sposobu działania tej łamigłówki sprawniej ode mnie, ale przede wszystkim czy w ogóle sobie poradzą.
Oto przykład:

I zadanie do rozwiązania po rozgryzieniu reguł na podstawie przykładu:

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.