Indukcyjnie
Przeglądam najnowszy numer tureckiego kwartalnika dla główkołamaczy Akil oyunlari (Gry umysłowe) i jak zwykle próbuję odgadywać reguły zadań na podstawie przykładów, bez konieczności tłumaczenia instrukcji. Chodzi oczywiście o takie zadania, które są dla mnie na tyle oryginalne, że w przykładzie nie wszystko jest oczywiste na pierwszy czy drugi rzut oka. Takie okazy są rzadkością, ale tym razem – ku mojemu zdumieniu – trafiam na coś, czego przez dłuższy czas nie potrafię rozgryźć do końca, choć generalnie diagram wygląda na dość typowy. W końcu postanawiam skorzystać z Googlowego tłumaczenia, które jednak okazuje się tak „drewniane”, że nadal mam wątpliwości. Wreszcie zabieram się za rozwiązywanie i stopniowo wszystko staje się jasne.
Postanowiłem sprawdzić, czy wśród moich gości znajdą się osoby, które poradzą sobie z rozszyfrowaniem sposobu działania tej łamigłówki sprawniej ode mnie, ale przede wszystkim czy w ogóle sobie poradzą.
Oto przykład:
I zadanie do rozwiązania po rozgryzieniu reguł na podstawie przykładu:
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.
Komentarze
Moja propozycja: Liczba po lewej stronie/u dołu diagramu jest dzielnikiem jednej z liczb utworzonych z wpisanych cyfr w danym wierszu/kolumnie. Na przykład w pierwszej kolumnie przykładu utworzone są dwie liczby: 21 i 3, a 7 jest dzielnikiem 21. Dodatkowo oczywiście w każdym wierszu, kolumnie występują wszystkie cyfry wypisane nad diagramem, każda dokładnie jeden raz. Tylko co oznacza X?
Wniosek z dzielnikiem jest OK, ale trzeba jeszcze coś pokombinować z czarnymi polami (tych pól dotyczy także X).
mp
Pomysł na zasadę rządzącą diagramem już jest, a rozwiązanie…
1 2 X X 3 4
2 1 4 3 X X
4 X 3 1 2 X
X 4 X 2 1 3
3 X 1 4 X 2
X 3 2 X 4 1
Reguła:
Wpisz cyfry od 1 do 4 tak, aby w żadnym rzędzie nie występowała ta sama cyfra dwa razy. Liczby na zewnątrz diagramu są dzielnikami liczb powstających z wpisanych cyfr. Początek i koniec liczby, które są mnożnikami liczb na zewnątrz diagramu jest oznaczony przez puste pola. Litera X oznacza, że 2 puste pola występują obok siebie.
Kolejność cyfr w liczbach: od lewej do prawej i od góry do dołu.
Nie zdziwiłbym się, gdyby można było dopasować inne reguły, ale te wydają się być sensowne.
Tip-top!
mp
Liczba napisana obok rzędu/kolumny jest dzielnikiem liczby utworzonej przez cyfry pomiędzy zaczernionymi kwadratami w tym rzędzie/kolumnie. X oznacza zaczernione kwadraty sąsiadujące. Suma cyfr na przekątnych – 13.
Jedyna reguła jaką widzę to taka, że w każdej kolumnie oraz w każdym wierszu każda z cyfr występuje dokładnie jeden raz i że w żadnych dwóch przylegających do siebie polach nie mogą być takie same cyfry. Nie mam natomiast pojęcia co oznaczają cyfry oraz X-y po lewej stronie oraz na dole diagramu.. Dlaczego np. pod pierwszą kolumnie jest 7 a pod trzecią 8? Kolumny różnią się tylko rozmieszczeniem cyfr, przy czym zaczernione kwadraty mają identyczny układ. :/
Może jakaś podpowiedź?
Podpowiedź: dzielnik
mp
…jakiś handicap?
Podpowiedź: dzielnik
mp
chyba czas się poddać 🙁
od kilku dni przyglądam się tej łamigłówce w każdej wolnej chwili, przy posiłkach, w tramwajach, w pracy, w domu.. niestety nic nie przychodzi mi do głowy.
Podrzucam podpowiedź: dzielnik.
mp
stzelam:
024130
132400
403021
041203
200314
310042
gdzie 0 oznacza zaczernione pole
W łamigłówkowym świecie bardzo rzadko powstają całkowice oryginalne problemy. Tak samo jest i z tym zadaniem. Coś bardzo podobnego nazane doppelblock, jest np tu:
http://www.sachsentext.de/en/