Zamiast dwu potęg

Około roku 1770 po dłuższej „zabawie” liczbami matematyk angielski Edward Waring doszedł do wniosku, że każdą liczbę naturalną można przedstawić jako sumę co najwyżej 4 kwadratów lub 9 sześcianów, lub 19 czwartych potęg, lub 37 piątych potęg, lub 73 szóstych itd. W tym samym roku matematyk francuski Joseph Lagrange dowiódł słuszności hipotezy dla kwadratów. Na dowody dla wyższych potęg trzeba było czekać do XX wieku, a z najtrudniejszym do dowiedzenia podwójnym kwadratem (n^4) dopiero w roku 1986 ostatecznie rozprawił się Ramachandran Balasubramanian.
2013 z dwu kwadratów się nie złoży, za to z trzech aż na cztery sposoby, w tym jeden osobliwy, bo podstawy dwu kwadratów są w nim połówkami roku, który nam nastał:
38^2 + 20^2 + 13^2 = 2013
Jeśli chodzi o sześciany, to na obecny rok nie wystarczą dwa, ani trzy, ani nawet cztery. Potrzeba pięciu, w tym jednej powtórki:
12^3 + 5^3 + 5^3 + 3^3 + 2^3 = 2013
Teraz miała być zagadka raczej komputerowa i trochę podstępna, ale nie wyszła. Zamierzałem zachęcić programistów do szukania zapisu 2013 w postaci sumy dwu dowolnych potęg liczb całkowitych. Podstęp miał polegać na tym, że podstawą mniejszej potęgi nieparzystej powinna być, jak sądziłem, liczba ujemna (z potęgami dodatnimi na zapis nie ma szans), więc suma w gruncie rzeczy okazałaby się różnicą. Gwoli jasności przykład takiego zapisu dla roku, który dopiero nastanie:
45^2 + (-2)^3 = 2017
Niestety, poniewczasie okazało się, że dla bieżącego roku sztuczka z nieparzystą potęgą się nie uda, czyli równanie
x^n + y^m = 2013
nie ma rozwiązań w liczbach całkowitych, uwzględniając także ujemne y.
Zagadka z 2013 jest więc całkiem inna i prostsza, czyli dla wszystkich. Polega na rozszyfrowaniu mnożenia, w zapisie którego ujawniono cyfry tworzące obecny rok.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.