Co policzył Bazyli
Przypominam problem postawiony przez Esteona:
Ile jest różnych bezpiecznych ustawień największej liczby wieżoskoczków na szachownicy (8×8)?
Wieżoskoczek jest tzw. figurą „bajkową”, która porusza się jak wieża i skoczek. Ustawienia są:
– bezpieczne, jeśli żaden wieżoskoczek nie atakuje żadnego innego;
– różne, jeśli żadnego z nich nie można przekształcić w inne w wyniku obrotów lub/i odbić lustrzanych.
Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest znana, co nasuwa podejrzenia, że problem jest trudny obliczeniowo. Brytyjski szachista Thomas Dawson znalazł „na piechotę” rozwiązania dla plansz do 6 × 6 włącznie i opublikował je w 1931 r. Oczywistym jest, że na planszy n × n da się ustawić co najwyżej n wieżoskoczków (n = 1, 2, 3,…). Ciąg liczb tych ustawień zaczyna się tak:
1, 1, 1, 3, 6, 21,…
Dalej, czyli dla n>6, jest mgła, której dotąd nikomu nie udało się rozwiać.
Tymczasem Bazyli w komentarzu podał rozwiązanie problemu Esteona znalezione przy wykorzystaniu arkusza kalkulacyjnego. W pierwszej chwili nie chciało mi się w to wierzyć – i słusznie. Wynik podany przez Bazylego jest bowiem liczbą wszystkich ustawień, a nie różnych. Ta liczba (2766) jest znana; znany jest także ciąg liczb wszystkich ustawień dla plansz różnej wielkości: 1, 2, 2, 8, 20, 94, 438, 2766, 19480, 163058 ,… (OEIS A000903). Schody zaczynają się przy próbie przekształcenia wszystkiego w różne. Dotąd nikt tych schodów nie pokonał dla n>6. Z lenistwa?
Na zakończenie wieżoskoczkowego tematu zwykła dwuchodówka, ale oczywiście z jedną niezwykłą figurą.
Wystarczy wskazać pierwszy ruch białych.
Zadanie liczy sobie 123 lata, ale przez ten czas wcale nie „zmiękło”. Wciąż jest twardym orzechem.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.
Komentarze
1. Ke2
Po tym ruchu czarne maja 3 mozliwosci ruchu krolem oraz 2 mozliwosci ruchu skoczkiem. W kazdym z tych przypadkow istnieje kolejny ruch bialych dajacy mata.
Patrzac na ilosc komentarzy pod kolejnymi wpisami z ostatnich paru tygodni szachy sa znacznie mniej popularne niz sudoku 🙂 osobiscie lubie wszystkie rodzaje lamiglowek, a szachowe szczegolnie. Codziennie gram w szachy z kompem i pomimo ze jestem kiepskim graczem to zdecydowanie moge stwierdzic ze szachy bardzo rozwijaja wyobraznie i pamiec (nawet jezeli do poziomu arcymistrza daleka droga).
Skąd wiadomo, że rozwiązania dla plansz od 1×1 do 6×6:
1, 1, 1, 3, 6, 21 są poprawne?
A gdyby ktoś podał rozwiązania, np. znalezione „na piechotę”, dla plansz do 8×8 włącznie:
1, 1, 1, 3, 6, 21, 74, 417,
czy zostałyby one uznane za poprawne, czy błędne?
…………………………………………
Twardy(?) orzech: (…)
Informacja o rozwiązaniu problemu matematycznego uznawana jest za wiarygodną po opublikowaniu jej wraz z przekonującym opisem sposobu rozwiązywania (tak było w przypadku ciągu, który podał Dawson – 1, 1, 1, 3, 6, 21). Formalnie, zależnie od rangi i złożoności zagadnienia, wymogi są mniej lub bardziej restrykcyjne. Dziś w przypadku problemów obliczeniowych zwykle podawany jest algorytm (zapis programu), znajdujący np. kolejne wyrazy ciągu.
mp
Ke2
Ke1-e2
Dalej jest kilka wariantow mata zaleznie od ruchu czarnych.
a
Ke1-e2 Sa3-c4
i gdzie w kolejnym ruchu mat? Moze nie rozumiem co to jest dwuchodowka…
@juri: prawdopodobnie przegapiłeś info czym jest wieżoskoczek. Po Twojej odpowiedzi białe grają WS d5 i dają mata. (WS atakuje jak wieza i skoczek równocześnie)