9 hetmańskich krów
Poprzednio wspomniałem o przesuwance Przeganianie krów, która była w zestawie zadań na ubiegłorocznych 20. Łamigłówkowych Mistrzostwach Świata w Egerze. Przypominała japońskie przesuwanki Satogaeri, ale bardziej skojarzyła mi się z szachami i pewnie dlatego zwróciłem na nią uwagę. Występujące w niej elementy (kółka) nazwane „krowami”, można by właściwie uznać za hetmany, a całość za wariację na temat najbardziej znanego zagadnienia matematyczno-szachowego – problemu 8 hetmanów. W uogólnionej formie problem polega na rozmieszczeniu n hetmanów na planszy n × n tak, aby figury się nie atakowały. Ściślej, chodzi o ustalenie, ile jest całkowicie różnych rozwiązań dla konkretnego n. Dziś uporanie się z tym problemem sprowadza się do napisania prostego programu, choć dla dużych n na efekt trzeba trochę czekać; w XIX wieku ponad 70-letni Gauss długo zmagał się z wariantem dla standardowej szachownicy (n = 8).
Wracając do przesuwanki z WPC, jej autor, Pál Madarassy, skorzystał z jednego z 46 podstawowych rozwiązań problemu dla n = 9, sprytnie przesuwając w nim każdego zmienionego w krowę hetmana o 4 pola w rzędzie lub kolumnie i – łamigłówka gotowa.
Dokładnie tak samo powstało poniższe zadanie, ale od tego z Mistrzostw jest trochę trudniejsze (brak pewniaka na początku):
Należy więc cofnąć ruchy, czyli przesunąć każdego hetmana o 4 pola poziomo lub pionowo (nie na ukos) tak, aby w każdym wierszu, kolumnie i w każdym sektorze 3 × 3 (nawiązanie do sudoku) znalazł się jeden hetman. W przeciwieństwie jednak do japońskich przesuwanek podczas wykonywania ruchów hetmany mogą przechodzić przez pola, na których stoją inne – tak, jakby pola te były puste – a także trasy ruchów mogą się przecinać. Ponadto jest jeden dodatkowy warunek, wykluczający dwa rozwiązania: hetmany nie mogą stać na sąsiednich polach, także stykających się tylko rogami. Ten warunek wynika bezpośrednio z powiązania łamigłówki z problemem 8 (9) hetmanów.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.
Komentarze
Położenia Hetmanów:
1g
2e
3a
4f
5i
6c
7h
8d
9b
Moim zdaniem zadanie bardzo proste, na 5 minut myślenia – nie ma pewnika na początku, ale bardzo prosto go znaleźć.
Ale mam pytanie co do treści wpisu: „ponadto jest jeden dodatkowy warunek, wykluczający dwa rozwiązania: hetmany nie mogą stać na sąsiednich polach, także stykających się tylko rogami. Ten warunek wynika bezpośrednio z powiązania łamigłówki z problemem 8 (9) hetmanów.”
Nie rozumiem tego fragmentu… Przecież skoro mowa o Hetmanach to automatycznie pojawia się warunek, że nie mogą stykać się rogami – jest to szczególny przypadek znajdowania się na tej samej linii „na ukos”.
Gdyby było napisane tak:
„ponadto jest jeden dodatkowy warunek, wykluczający dwa rozwiązania: KROWY nie mogą stać na sąsiednich polach, także stykających się tylko rogami. Ten warunek wynika bezpośrednio z powiązania łamigłówki z problemem 8 (9) hetmanów” to byłoby poprawnie.
A może się mylę i czegoś nie zrozumiałem?
Pozdrawiam
Święta racja. Wyraziłem się nieprecyzyjnie (za dużo przebywałem wśród krów :))
mp
a7 na a3, b5 na b9, e6 na e2, e5 na i5, f8 na f4, g6 na c6, g5 na g1, h8 na d8, h3 na h7.
a3, b9, c6, d8, e2, f4, g1, h7, i5
Pozdrawiam 🙂
ale jest tu pewniak:
jeśli hetman z a7 pojechałby w prawo to hetmany z e5 i e6 muszą pojechać w lewo i prawo aby nie stały w jednej kolumnie z tym pierwszym, problem natomiast pojawia się u hetmana h8, gdyż w takiej sytuacji nie ma gdzie pojechać aby nie stać w jednej „dziewiątce” z pierwszym hetmanem lub którymś z dwóch przeze mnie wymienionych.. dalej powinno pójść gładko 🙂
Czy dwa „jeżeli…, to…” to jeszcze pewniak… Może…
mp
Rozwiązanie: http://pokazywarka.pl/puffb9/#zdjecie3178136
1g, 2e, 3a, 4f, 5i, 6c, 7h, 8d, 9b
Brak pewniaka to drobiazg
a