Jeśli nie, to

Będzie jeszcze o blokowiskach, więc jeśli ktoś nie wie, na czym polegają te zadania, tego zapraszam na początek na początek 🙂 poprzedniego wpisu.

Cyfra obok rzędu bloków oznacza, ile ich jest w tym rzędzie widocznych (nie zasłoniętych przez wyższe bloki) dla osoby, patrzącej na rząd od strony cyfry. Zadanie zamieszczone w poprzednim wpisie można by więc nazwać antyblokowiskiem, bo wszystkie podane cyfry były błędne, czyli nie oznaczały tego, co powinny. Zadanie dawało się jednak rozwiązać dzięki informacji, że każda z tych „fałszywek” jest o 1 większa lub o 1 mniejsza od właściwej cyfry.

Organizatorzy ubiegłorocznych WPC poszli krok dalej – także zaproponowali blokowiska z wszystkim błędnymi cyframi, ale bez żadnych dodatkowych informacji. Wiadomo tylko, że wszystkie cyfry są złe, czyli żadna nie jest równa liczbie widocznych bloków – i już. To pomysł iście szatański, bo na zdrowy rozum wydaje się, że informacja o jednej złej możliwości nie wystarcza, aby ustalić tę dobrą (a ściślej – skutecznie wnioskować ze złej), skoro są więcej niż dwie możliwości. Reguły łamigłówki (przede wszystkim obecność tzw. kwadratu łacińskiego) pozwalają jednak, przy odpowiednim rozmieszczeniu cyfrowych negacji, na wyciąganie jednoznacznych wniosków. Oto prostsze z dwóch zadań zaprezentowanych na 20. Mistrzostwach Świata w Egerze.

Przyznam szczerze, że gdy tę łamigłówkę zobaczyłem, to w pierwszej chwili zgłupiałem, bo sposób rozwiązywania także jest przewrotny. Rozwiązując trudniejsze zadania diagramowe (np. sudoku), zwykle zaznaczamy w polach małymi cyferkami to, co w te pola pasuje. Tymczasem w tym przypadku poręczniej jest oznaczać to, co nie pasuje. Wnioskujemy więc, ogólnie rzecz biorąc, tak: „jeśli nie a, to nie B„, a potem „jeśli nie B, to C„. Ładna logika.

I jeszcze jedna osobliwość związana z przewrotnością zadania. Część cyfr przy brzegu można by usunąć (nie wiem dokładnie, ile najwięcej – może wszystkie 😉 ), a rozwiązanie nadal byłoby jedno. Wówczas jednak zadanie byłoby… prostsze.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.