Dolce

Jak przybliżyć do rzeczywistości pieniężne zadanie z poprzedniego wpisu, czyli jak włączyć je do nawiązującego do tradycji modnego we współczesnym łamigłówkarstwie nurtu zwanego neorealizmem kapitalistycznym? 😉

Może tak.
Banknoty dolarowe mają rzadko spotykaną cechę – niezależnie od wartości ich wymiary są takie same, czyli z wielkości i kształtu trudno wywnioskować, czy banknot jest 1-, 2-, 5-, czy 10-dolarowy. Poza tym stosunek długości do szerokości jest w przybliżeniu równy 2,5 : 1, więc umieszczony na siatce kwadratowej banknot pokrywa, choć niecałkowicie, trzy kwadraty (zakładając, że bok kwadratu równy jest szerokości banknotu).
Umieszczamy zatem pięć banknotów dolarowych na diagramie 5 x 5 tak, że:
– każdy pokrywa prostokąt 1 x 3 (jeden, środkowy kwadrat prostokąta pokryty jest całkowicie, a dwa skrajne w ponad połowie),
– żadne dwa nie zachodzą na ten sam kwadrat.

Banknoty są, jak widać, niewidzialne, ale przy brzegach diagramu podano sumy wartości wszystkich, które  znajdują się, całkowicie lub częściowo, w danym rzędzie (każda suma jest wielokrotnością pewnej wartości).
Proszę ustalić położenie i nominał każdego banknotu, jeśli wiadomo, że:
– wartości tylko dwóch są takie same.
– żaden nie jest ponad 10-dolarowy.

A kto ustali, gdzie i jakie dolce leżą, ten w nagrodę może je wszystkie zebrać i przehulać.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.