Kapsułki po turecku

Odmiana bitwy morskiej z poprzedniego wpisu przypomina trochę łamigłówkę zwaną kapsułkami, czyli holenderskie danie firmowe, o którym pisałem przed ponad 2 laty. Postanowiłem je przypomnieć w wersji tureckiej, bardzo nieznacznie różniącej się od oryginału, ze względu na zadanie, które pojawi się w następnym wpisie.

Kapsułki wyglądają jak trójmasztowce w bitwie morskiej (prostokąty 1 × 3), ale tym razem nie chodzi o ustalenie ich położenia. Wszystkie są ujawnione, natomiast odgadnąć trzeba liczby, które powinny się w nich znaleźć.
Holendrzy trzymali się standardu: diagram 10 × 10 z tuzinem kapsułek – do dziesięciu z nich należy wpisać dziesięć różnych liczb od 1 do 10, korzystając z „podpowiedzi”. Podpowiedziami są sumy liczb na kapsułkach, znajdujących się – całkowicie (wzdłuż) lub częściowo (w poprzek) – w danym rzędzie – podane na końcu tego rzędu. Dwie kapsułki są zerowe, czyli jakby zmyłkowe.

Poniższa łamigłówka pochodzi z 8. Mistrzostw Świata (Utrecht, 1996). Była jedną z najłatwiejszych na tej imprezie. W związku z tym pytanie dodatkowe do ambitnych: czy można usunąć jakieś podpowiedzi, a rozwiązanie nadal będzie jedno?

W wersji tureckiej zwykle jest 9 kapsułek na diagramie 8×8 i należy do nich wpisać różne liczby od 1 do 9. Zmyłek nie ma. Pozostaje tylko zabawa w kombi-dodawanie.

Jakie słowo utworzą litery na kapsułkach ustawione w kolejności odpowiadających im liczb?

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.