Palikoty i morela
W Stanach Zjednoczonych ukazała się oryginalna gra słowno-literowa – Runy (Runes). Jej podstawowymi elementami jest kilkadziesiąt „modułów” zwanych runkami o czterech różnych kształtach – dwu prosto- i dwu krzywoliniowych:
Z runek można tworzyć „runy”, czyli litery:
Istotę gry stanowi oczywiście układanie słów, np.:
Oj, byłbym zapomniał, powyższa informacja pochodzi z mojego archiwum – dotyczy wydarzenia sprzed… 30 lat. 🙂
Ściśle rzecz biorąc, propozycji konkretnych gier opartych na runkach było kilka. Najbardziej łamigłówkowa polegała na tym, że najpierw gracze losowali jakieś krótkie, np. 5-literowe słowo, układali je, a następnie z tych samych, ale wszystkich runek próbowali ułożyć inne słowo. Komu pierwszemu się to udało albo kto w określonym czasie ułożył najwięcej słów, ten wygrywał.
Przed 16 laty Runy wydano w Niemczech pod nazwą Buzzle i nawet nominowano je do nagrody „Gra roku”. Wyróżnienie dotyczyło jednak raczej samego pomysłu 4-elementowego alfabetu. Rozgrywka nie była bowiem zbyt wciągająca – pozbawiona interakcji i dość monotonna. Runy vel Buzzle krótko gościły na półkach sklepów z zabawkami.
Próbowałem pograć POLITYKĄ, czyli ułożyć z wszystkich 18 runek, tworzących to słowo, jakiś inny wyraz. Nie mam oryginalnej gry, więc manipulowałem modułami na ekranie komputera, choć istotniejsze było liczenie, kombinowanie i logika. Zadanie okazało się dość żmudne, ale kuszące. Pierwszy efekt pojawił się po 20 minutach, za to całkiem sympatyczny:
Na drugi zabrakło mi cierpliwości, zwłaszcza że starałem się wysiedzieć słowo, w którym wszystkie litery byłyby inne, niż w wyrazie POLITYKA (to chyba niemożliwe). Być może komuś z Państwa uda się coś jeszcze z tych 18 runek wycisnąć, rzecz jasna poza anagramami MORELA i PALIKOTY 🙂 .
Na deser proponuję łamigłówkę podobną do runicznej gierki.
Kwadraty należy przestawić w wierszach tak, aby powstało słowo. Jakie?
Chodzi oczywiście o znany rzeczownik pospolity w pierwszym przypadku liczby pojedynczej.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.
Komentarze
JUHAS
JUHAS
JUHAS
juhas
BACA, ale przed awansem 🙂
a
JUHAS
Z wysiedzeniem słowa, w którym wszystkie litery byłyby inne, niż w wyrazie POLITYKA mógł być kłopot, ponieważ, określenie http://pl.wikipedia.org/wiki/Gender jest mało znane.
Witam
drugie proste JUHAS
A co do pierwszego mam pytanie, czy z dwóch małych kreseczek można zrobić jedną dużą. Np I ?
Pozdrawiam
Piotr
A to mnie Pan zaskoczył… Ale wydaje mi się, że nie, bo byłby to jakby „faul”.
W instrukcji są podane wzorce liter i takich możliwości nie ma.
mp
Czy jesteśmy ograniczeni do kształtów liter zaprezentowanych na wstępie wpisu?
Tak – zgodnie z instrukcją do gry.
mp
Mały żarcik z użyciem małych liter oraz jako ostatnia litera uzyto drukowane ‚g’ cyrylicą (tutaj na potrzeby wpisu wykorzystałem literę ‚r’ jako najbardziej podobna kształtem):
LAMibLOr
Z runek wchodzących w skład słowa POLITYKA można zbudować bardzo dużo innych słów. Dla wszystkich liter różnych nazwa szkockiego miasta DUNDEE.
KROMKA, MROWIE, CYNADRY, GERLACH, ROZKWIT, ZGADULA, KOTLARZ, KOZIARZ.
Teraz para, która określa dość dokładnie to słowo:
KOTERIA oraz CI LUDZIE
Zapomniałem dopisać nazwisko znakomitego, niedawno zmarłego polskiego dziennikarza, związanego z czasopismem POLITYKA to Krzysztof Teodor TOEPLITZ.
Anagram to dobra nazwa dla tej łamigłówki. Anagram nietypowy gdyż nie układamy wyrazów z liter lecz z ich części. Zadanie stanie się ciekawsze kiedy wyraz początkowy i końcowy będą ze sobą tematycznie połączone (jak w typowym zadaniu szaradziarskim metamorfozie). Gdyby gospodarz Łamiblogu miał na imię ALBERTO albo ja ZYGMUNT to by było właśnie to. Wracając do rzeczywistości, dobrym przykładem są nazwiska dwóch znakomitych polskich aktorów TRZECIAK (Franciszek) i ENGLERT (Jan) (łączy ich m.in.to że grali w jednej z najlepszych polskich komedii (moim zdaniem) Kilerów 2-óch). Gdyby wstawić do podanego zestawu literę „Ł” to można by skombinować coś z pięknego polskiego słowa ŁAMIBLOG.