Palikoty i morela

W Stanach Zjednoczonych ukazała się oryginalna gra słowno-literowa – Runy (Runes). Jej podstawowymi elementami jest kilkadziesiąt „modułów” zwanych runkami o czterech różnych kształtach – dwu prosto- i dwu krzywoliniowych:

Z runek można tworzyć „runy”, czyli litery:

Istotę gry stanowi oczywiście układanie słów, np.:

Oj, byłbym zapomniał, powyższa informacja pochodzi z mojego archiwum – dotyczy wydarzenia sprzed… 30 lat. 🙂

Ściśle rzecz biorąc, propozycji konkretnych gier opartych na runkach było kilka. Najbardziej łamigłówkowa polegała na tym, że najpierw gracze losowali jakieś krótkie, np. 5-literowe słowo, układali je, a następnie z tych samych, ale wszystkich runek próbowali ułożyć inne słowo. Komu pierwszemu się to udało albo kto w określonym czasie ułożył najwięcej słów, ten wygrywał.
Przed 16 laty Runy wydano w Niemczech pod nazwą Buzzle i nawet nominowano je do nagrody „Gra roku”. Wyróżnienie dotyczyło jednak raczej samego pomysłu 4-elementowego alfabetu. Rozgrywka nie była bowiem zbyt wciągająca – pozbawiona interakcji i dość monotonna. Runy vel Buzzle krótko gościły na półkach sklepów z zabawkami.

Próbowałem pograć POLITYKĄ, czyli ułożyć z wszystkich 18 runek, tworzących to słowo, jakiś inny wyraz. Nie mam oryginalnej gry, więc manipulowałem modułami na ekranie komputera, choć istotniejsze było liczenie, kombinowanie i logika. Zadanie okazało się dość żmudne, ale kuszące. Pierwszy efekt pojawił się po 20 minutach, za to całkiem sympatyczny:

Na drugi zabrakło mi cierpliwości, zwłaszcza że starałem się wysiedzieć słowo, w którym wszystkie litery byłyby inne, niż w wyrazie POLITYKA (to chyba niemożliwe). Być może komuś z Państwa uda się coś jeszcze z tych 18 runek wycisnąć, rzecz jasna poza anagramami MORELA i PALIKOTY 🙂 .

Na deser proponuję łamigłówkę podobną do runicznej gierki.
Kwadraty należy przestawić w wierszach tak, aby powstało słowo. Jakie?

Chodzi oczywiście o znany rzeczownik pospolity w pierwszym przypadku liczby pojedynczej.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.