Na lodzie
Pingwinów jest pięć. Każdy stoi na innej krze i nie rusza się. Natomiast kształty kier mogą się zmieniać. Każda – jak to kra – składa się z pięciu kwadratów, tworzących dwie części z połączeniem wpustowym przesuwnym, czyli wszystko dokładnie jak na Antarktydzie 🙂 .
Oto pierwsza kra, która może przybierać trzy kształty:
Złącze przesuwne dwóch części – 2- i 3-kwadratowej – znajduje się na ciemnych bokach. P oznacza kwadracik, na którym stoi pingwin.
I cztery następne kry:
W przypadku czwartej i piątej kształty mogą być cztery, czyli wszystkich układów kra-pingwin jest 17, choć różnych kier 13 (te, które są odbiciami lustrzanymi, uznajemy za różne, bo odwracanie kier „rewersem” do góry nie wchodzi w grę, wszak potopilibyśmy pingwiny 🙂 ). W praktyce dysponujemy jednak, jak było na początku powiedziane, pięcioma krami „odkształcanymi” stosownie do potrzeb w opisany sposób.
A tak łamigłówka „Pingwiny na lodzie” wygląda w całej okazałości live:
I już łatwo się domyślić, o co chodzi w konkretnych zadaniach. O to mianowicie, aby pięcioma krami zapełnić planszę 5 x 5 tak, by pingwiny znalazły się w określonych miejscach. Proszę zatem spróbować uporać się z jednym z takich zadań, które nie pochodzi ze zbiorku dołączonego do łamigłówki:
W rozwiązaniu wystarczy podać, które pięć z przedstawionych wyżej 17 układów kra-pingwin zapełni planszę – brać wolno oczywiście po jednym z każdego rzędu. Do rozlosowania – jakżeby inaczej – „Pingwiny na lodzie” ufundowane przez ich dystrybutora, firmę Granna. Termin nadsyłania rozwiązań (w komentarzach, nie będą uwalniane) – 5 dób od publikacji tego wpisu.
Takie i podobne fikuśne i bardzo starannie wykonane zabaweczki, pobudzające do aktywności szare komórki dzieci od lat 7 do 107, powstają w belgijskiej firmie Smart, a dokładniej – w głowie jej głównego projektanta Rafa Peetersa. A potem trafiają na półki sklepów z zabawkami na całym świecie i obsypywane są zabawkarskimi nagrodami.
Komentarze
1c,2a,3c,4a,5d:
1 1 1 2 2
1 4 2 2 3
1 4 2 3 3
4 4 3 3 5
4 5 5 5 5
Pozdrawiam
Nie moglem zrozumieć o co chodzi aż do połowy tekstu:) Ja widziałem kry inaczej: jako widok z boku, niebieska linia była poziomem wody, pod niebeska linia-część kry pod wodą, nad niebieską linia-część kry nad wodą. Dopiero jak zobaczyłem literkę ‚P’ pod linią ‚zanurzenia’, zacząłem sie zastanawiać…. :):)
P.S. Bardzo fajna seria gier. Synek dostał jedna, inną ja mu kupiłem i…. sam się zagrywałem namiętnie:) Niby dla dzieci, ale przy układaniu odpowiednich tabliczek z misiami polarnymi i eskimosami na wymiennych planszach lądolodu i morza, można nieźle wsiąknąć 🙂
Kry, którymi można zapełnić plansze w podanym układzie pingwinów to: 1c, 2a, 3c, 4a, 5d.
1c, 2a, 3c, 4a, 5d
pozdr
1c 2a 3c 4a 5d
Lekkie, łatwe i przyjemne 🙂
11122 1c
14223 2a
14233 3c
44335 4a
45555 5d
Dopiero po podaniu rozwiązania doczytałem sie, że tylko po jednej krze z każdego rzędu trzeba brać…. na szczęście jest chyba tylko jedno rozwiązanie… chyba 🙂
P.S. Nastepnym razem bede czytał do końca instrukcję:) bo często zabieram sie za rozwiązywanie nie doczytując jej:)
Zapomniałem dodać, że na (cóż takie czasy) komórce bawie sie miedzy innymi grą Lonpos (czekając w samochodzie na żone jak wróci z zakupów 😉 ), którą w tej serii wydano z małymi zmianami jako IQ-TWIST w bardzo fajnej, podróżnej formie 🙂
Jak już jesteśmy przy grach, chciałbym podesłać link do filmu z przykładowej rozgrywki nowiutkiej gry Coerceo http://youtu.be/nzYNnWve0WM , zaady sa proste: pozbyc sie pionkow przeciwnika pprzez otoczenie ich dwoma pionami na brzegu planszy, albo trzema w srodku. Wyśmienite!
1c,2a,3c,4a,5d
1c 2a 3c 4a 5d
fakt, niezle, dzieki tej „ruchomosci” kry; ale popularnosci kostki rubika nie ma szans osiagnac… nie mowiac o 3 kartach
1c, 2a, 3c, 4a, 5d
Bardzo przyjemna łamigłówka 🙂
Wyszły mi następujące elementy:
1c
2a
3c
4a
5d
1c
2a
3c
4a
5d
Kry: 1c, 2a, 3c, 4a, 5d
a
1c, 2a, 3c, 4a, 5d
Do zapełnienia podanej planszy należy użyć części:
1c, 2a, 3c, 4a, 5d
Pozdrawiam
peha
1c,2a,3c,4a,5d
Po kolei części użyte z poszczególnych grup
1) a
2) a
3) c
4) a
5) d
Czyżby były dwa rozwiązania?
mp
1 – c, 2 – a, 3 – c, 4 – a, 5 – d
Bardzo przyjemna zgadywanka. Prosta, jasna, acz kreatywna.
Tak wygląda rozwiązanie z wpisu poprzedniego (chyba, że gdzieś pobłądziłem)
http://pokazywarka.pl/qsiejh/
Czyli jednak jedno, bo jest 1c. A ja parę godzin kombinuję z 1a i nic mi nie wychodzi 🙂 , ale skoro mistrz napisał 1a, to pomyślałem, że coś w tym musi być.
mp