Następny następca

Süddeutsche Zeitung, niemiecki dziennik dużego formatu (dosłownie i w przenośni), lansuje od ponad roku łamigłówkę określaną mianem następcy sudoku (nawiasem mówiąc, to kolejny, już nie wiem który następca). Nowość pojawia się  także sporadycznie w innych czasopismach, zwłaszcza niemieckojęzycznych, oraz na stronach internetowych w wersji online. Sprawcami „zamieszania” są dwaj panowie: Jeff Widderich – zamieszkały w Niemczech kanadyjski architekt  znany głównie z projektowania gier planszowych oraz Andrew Stuart, angielski programista, spec od teorii sudoku, autor książki The logic of sudoku. Pierwszy wymyślił łamigłówkę pod koniec 2007 roku, drugi opracował program do jej masowej produkcji. Od trzech lat obaj próbują zarazić swoim dziełem ludzkość za pośrednictwem mediów. Jak na możliwości i okoliczności efekt jest dość dobry, skoro wspomniany na wstępie dziennik zdecydował się wydać pół roku temu za jednym zamachem trzy zbiorki zadań – jeden dla początkujących, drugi dla średniaków, trzeci dla zaawansowanych rozwiązywaczy.
Łamigłówka nazywa się Str8ts, czyli sprytnie, bo wieloznacznie dzięki rebusowo i homofonicznie wplecionej ósemce. Brzmi trochę jak „proste”, trochę jak „ulice”, a trochę jak „strity” (pokerowe) i każde określenie jakoś pasuje – formalnie lub merytorycznie – zwłaszcza ostatnie. Wbrew dotychczasowej modzie nazwa nie podszywa się pod japońską, ale łamigłówka jest bliska i sudoku, i kakuro. Pora na konkrety.

Diagram jest krzyżówką, w której zamiast wyrazów powinny znaleźć  się liczby (podobnie jak w krzyżówce liczbowej kakuro). Niektóre cyfry są już ujawnione.

Kluczem do odgadnięcia liczb, a właściwie tworzących je cyfr, które powinny znaleźć się w białych polach, są trzy reguły:
– każda n-cyfrowa liczba składa się z n kolejnych cyfr (trzeba ustalić nie tylko jakich, ale  i w jakiej kolejności ustawionych);
– w każdym wierszu i w każdej kolumnie żadna cyfra nie może się powtarzać i żadna nie może być większa od N dla diagramu N x N, czyli w zadaniu – od 9 (w małym przykładzie z rozwiązaniem obok – od 6);
– białe cyfry w czarnych polach nie należą do liczb, są tylko podpowiedziami – żadnej z nich nie wolno wpisać w wierszu ani w kolumnie, na przecięciu których się znajduje.

Jako rozwiązanie wystarczy podać sumę cyfr na obu przekątnych, pomijając oczywiście białą trójkę.

Osoby, które miałyby ochotę na więcej, Andrew Stuart zaprasza na swoją stronę firmową.
O tym, że oryginalność Str8ts może budzić wątpliwości – w następnym wpisie.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.