Następny następca
Süddeutsche Zeitung, niemiecki dziennik dużego formatu (dosłownie i w przenośni), lansuje od ponad roku łamigłówkę określaną mianem następcy sudoku (nawiasem mówiąc, to kolejny, już nie wiem który następca). Nowość pojawia się także sporadycznie w innych czasopismach, zwłaszcza niemieckojęzycznych, oraz na stronach internetowych w wersji online. Sprawcami „zamieszania” są dwaj panowie: Jeff Widderich – zamieszkały w Niemczech kanadyjski architekt znany głównie z projektowania gier planszowych oraz Andrew Stuart, angielski programista, spec od teorii sudoku, autor książki The logic of sudoku. Pierwszy wymyślił łamigłówkę pod koniec 2007 roku, drugi opracował program do jej masowej produkcji. Od trzech lat obaj próbują zarazić swoim dziełem ludzkość za pośrednictwem mediów. Jak na możliwości i okoliczności efekt jest dość dobry, skoro wspomniany na wstępie dziennik zdecydował się wydać pół roku temu za jednym zamachem trzy zbiorki zadań – jeden dla początkujących, drugi dla średniaków, trzeci dla zaawansowanych rozwiązywaczy.
Łamigłówka nazywa się Str8ts, czyli sprytnie, bo wieloznacznie dzięki rebusowo i homofonicznie wplecionej ósemce. Brzmi trochę jak „proste”, trochę jak „ulice”, a trochę jak „strity” (pokerowe) i każde określenie jakoś pasuje – formalnie lub merytorycznie – zwłaszcza ostatnie. Wbrew dotychczasowej modzie nazwa nie podszywa się pod japońską, ale łamigłówka jest bliska i sudoku, i kakuro. Pora na konkrety.
Diagram jest krzyżówką, w której zamiast wyrazów powinny znaleźć się liczby (podobnie jak w krzyżówce liczbowej kakuro). Niektóre cyfry są już ujawnione.
Kluczem do odgadnięcia liczb, a właściwie tworzących je cyfr, które powinny znaleźć się w białych polach, są trzy reguły:
– każda n-cyfrowa liczba składa się z n kolejnych cyfr (trzeba ustalić nie tylko jakich, ale i w jakiej kolejności ustawionych);
– w każdym wierszu i w każdej kolumnie żadna cyfra nie może się powtarzać i żadna nie może być większa od N dla diagramu N x N, czyli w zadaniu – od 9 (w małym przykładzie z rozwiązaniem obok – od 6);
– białe cyfry w czarnych polach nie należą do liczb, są tylko podpowiedziami – żadnej z nich nie wolno wpisać w wierszu ani w kolumnie, na przecięciu których się znajduje.
Jako rozwiązanie wystarczy podać sumę cyfr na obu przekątnych, pomijając oczywiście białą trójkę.
Osoby, które miałyby ochotę na więcej, Andrew Stuart zaprasza na swoją stronę firmową.
O tym, że oryginalność Str8ts może budzić wątpliwości – w następnym wpisie.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.
Komentarze
Sumy na przekątnych 17+34=51
Liczby na białych polach
12 8976
231 8576
53124 987
4 32 89
74536
65 12 3
786 35124
6798 423
9876 34
W sumie 46 ( środkowe 5 liczone raz )
17+34=51
Suma na obu przekatnych – 46 lub 51, jeśli dwa razy liczyc srodkowa piatke.
a
Dziekuje za blog post.Staralem sie w jak jak najlepiej potrafie przetlumaczyc regoly na jezyk polski.
Ja planowalem przedstawic moj pomyst Str8ts na polskiej wersji Dragons Den lub na Kanadijskiej ,zdecydowalem sie przesdstawic moja propozycja na kanadyjski wersji Dragon’ Den.
Link do programu telewizyjnego jest na naszej stronie internetowej.
Ja mieszkam teraz w Kanadzie a nie w Niemczech
Nie mam pojecia dlaczego gracze staraja sie znalesc diagonalna sume????
Jeff Widderich
Reguly gry Str8ts
– kolumny i wiersze sa podzielone na przedzialy bialych kwadratow.
– uzyj pojedynczych cyfr aby utworzyc w kazdym przedziale strit.
– strit to jest grupa cyfr pokolei bez przerw , moga byc wpisane w jakiejkolwiek kolejnosci.
– cyfry nie moga sie powturzys w przecinajacym sie wierszu i kolumnie
– cyfry w czarnych kwadratach wykluczaja uzycie ich w przecinajacym sie wierszu i kolumnie i nigdy nie sa czescia stritu.