Osaczony

Miałem rozstać się na dłużej z szachami w Łamiblogu, ale powstała dramatyczna sytuacja, której nie mogę przemilczeć.  Oto w następstwie starannie przygotowanej operacji otoczony został groźny terrorysta (czarny król), który ukrywa się za kolumnadą swojej rezydencji (czarne pionki). Dowodzący akcją (biały król) postanowił wysłać dwu swoich najlepszych ludzi (biała wieża i goniec), aby ostatecznie rozprawili się z osaczonym bandziorem.

Widząc wymierzoną w siebie broń i słysząc wezwanie do poddania się, przestępca robi krok na pole za filarem, gdzie kule nie mogą go dosięgnąć. Poddałby się, gdyby nie miał możliwości bezpiecznego schronienia, czyli gdyby sąsiednie pola także były atakowane.
Komandosi przystępują do unieszkodliwiania przestępcy, czyli zamatowania czarnego króla. Pamiętają oczywiście o tym, że czarne pionki są o krok od linii przemiany, więc każdy z nich może w jednym posunięciu awansować na hetmana i wspomóc osaczonego.
W którym ruchu najpóźniej złoczyńca zostanie zapędzony w ślepy róg, czyli dojdzie do zamatowania czarnego króla?

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.