Nad Grajcarkiem
Długo nie pojawiała się w komentarzach odpowiedź na zamieszczone w poprzednim wpisie pytanie: skąd się wzięła nazwa dzikiej kaczki – krzyżówka? Muszę się przyznać, że nie znałem tej odpowiedzi, a przynajmniej nie byłem pewny, jak brzmi, zaś niezaspokojona potrzeba wiedzy jest stresująca. Zdesperowany odwiedziłem więc stadko zimujące nad Grajcarkiem w nadziei, że się czegoś dowiem.
Niestety, nawet najstarsze kaczki nie pamiętały, dlaczego są krzyżówkami.
Obok stadka spotkałem sąsiada – starszego pana z wnuczkiem. Chłopiec rzucał kaczkom kawałki bułki i nie omieszkał się pochwalić, że wie, które są samce, a które samice. Potem we trójkę poszliśmy do pobliskiej kawiarni. Sąsiad także nie potrafił wyjaśnić, dlaczego kaczki zwane są krzyżówkami, ale wspólnie doszliśmy do wniosku, że możliwości są dwie. Nie zdradzę ich, aby niczego nie sugerować, bo może ktoś z Państwa jeszcze coś zaproponuje albo pojawi się komentarz specjalisty – przyrodnika lub myśliwego. Natomiast przytoczę rozmowę między dziadkiem a wnuczkiem.
– Dziadku, ale tych kaczek było dużo, co nie? Chciałem policzyć wszystkie, ale mi się nie udało. Policzyłem tylko samce, bo było ich mniej…
– Ja też je policzyłem. Samców było tyle, ile lat ma mój wnuk.
– Nie dziadku, źle policzyłeś, ich było tyle, ile razy jesteś ode mnie starszy.
– No proszę, nie wiedziałem, że z ciebie taki dobry rachmistrz. Masz rację, ale ja się nie pomyliłem, bo miałem na myśli twojego starszego brata, który jest od ciebie tyle razy starszy, ile razy od niego starszy jest wasz tata.
Ile lat ma dziadek?
Zakładamy, że lata wszystkich wyrażają się liczbami całkowitymi oraz wykluczamy przypadki ekstremalne z punktu widzenia biologii.
PS Wczoraj, już po przygotowaniu tego wpisu, pojawił się komentarz przechodnia: „samce kaczki krzyżówki mają w ogonie niewielkie, czarne, sterczące piórka, które na siebie zachodzą (czyli krzyżują się)”.
To wyjaśnienie jest dla mnie zaskakujące, bo inne, niż dwa hipotetyczne, o których wspomniałem wyżej. Nie twierdzę, że nie jest prawdziwe, ale prosiłbym przechodnia o podanie źródła, z którego zaczerpnął tę informację.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.
Komentarze
Nikt nie wyjaśnił dlaczego kaczka krzyżówka jest kaczką krzyżówką? Gdzieś z pewnością słyszałem, że to dlatego, ponieważ w locie kreśli charakterystyczny kształt krzyża na niebie. Wydawało mi się to oczywiste, ale dowodów naukowych na to nie mam.
Samców było 15.
Bohaterowie zagadki mieli lat:
dzieci 5 i 15,
ojciec 45,
dziadek 5*15=75.
Znalazłam. Książka „Dzikie kaczki”-Ryszard Dzięciołowski, Edward Frankiewicz, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, W-wa 1966.
Cytuję str. 26. …Z powodu wydłużonej w locie sylwetki ( rys 7) w kształcie krzyża (skąd pochodzi polska nazwa gatunku)…
Jawa – brawa!
mp
Dziadek ma 75 lat, ojciec 45, starszy brat 15, młodszy 5 lat. Chociaż to genialne dziecko musiało być.
Najprawdopodobniej dziadek ma 75 lat.
Na stronie http://www.foto-ptaki.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=139&Itemid=223&limit=1&limitstart=5
zamieszczona jest informacja, o dużym zainteresowaniu samców krzyżówki innymi gatunkami kaczek, z którymi chętnie wchodzi w bliższe kontakty uczuciowe. Wynikiem takich amorów, są mieszańce, czyli kaczka posiada możliwośc krzyżowania i stąd może pochodzić jej nazwa.
To właśnie było drugą hipotezą źródłosłowu (pierwszą – prawdziwą – podała jawa). Z infromacji podanej w angielskiej Wikipedii wynika, że jurne kaczory krzyżówki zostały przyłapane na gwałceniu 63 innych gatunków ptaków. Mam nadzieję, że nie było wśród nich słowików ani orłów…
mp
Dziadek ma 75 lat.
Jeśli wnuczek na spacerze ma 4 lata, a jego brat ma 16 lat, to kaczek samców również jest 16, a dziadek i tata są równolatkami mającymi po 64 lata. Nie jest to wcale ekstremalne z punktu widzenia biologii, bo oznacza tylko tyle, że tata został ojcem swoich synów odpowiednio w wieku 48 i 60 lat. Historia zna przypadki i późniejszych ojcostw. No i tata nie jest synem dziadka, lecz jego zięciem. Nasuwa mi się pytanie: ile lat ma mama? Pozdrawiam serdecznie 🙂
Zrodlem sa wlasne obserwacje kaczek podczas roznych spacerow 🙂 Nie znam naukowego zrodla potwierdzajacego moja hipoteze, ale ogonom polecam sie przyjrzec 🙂