Dzika kaczka

Krzyżówki rozwiązuję rzadko i głównie angielskie. To dobry, relaksowy sposób na szlifowanie języka obcego. Zwykle przy pierwszym podejściu wpisuję do diagramu najwyżej kilka słów, a jeśli się przyłożę, to czasem udaje mi się dotrzeć do kilkunastu. Nie wstydzę się przyznać do słabego wyniku, skoro znajomy docent anglistyki stwierdził, że rozwiązując krzyżówkę w NYT był niewiele lepszy.

Wspomniałem kiedyś, że zbieram… „krzyżówki”. Chodzi o inne znaczenia tego słowa niż najpopularniejsze, czyli (1) rodzaj rozrywki umysłowej. Oto pozostałe eksponaty, jakie udało mi się dotychczas zgromadzić:
(2) przecięcie się dróg
(3) łączenie organizmów (płciowo lub wegetatywnie) albo jego efekt
(4) ogólnie o czymś stanowiącym połączenie dwóch lub więcej elementów
(5) gatunek kaczki
(6) mięso wołowe z okolicy kości krzyżowej
(7) gatunek motyla (krzyżówka malachitówka, ćma)
(8) moneta średniowieczna (denar krzyżowy)
(9) zadanie w teście na prawo jazdy.
Kilka dni temu, w trakcie oglądania transmisji z mistrzostw świata w piłce ręcznej, kolekcja zaokrągliła się do dziesięciu. Określenia „krzyżówka” użył komentujący mecz polskiej drużyny trener Wojciech Nowiński. A zatem:
(10) rodzaj zagrania w piłce ręcznej.
Gwoli ścisłości, chodzi o „zagranie, w którym zawodnicy zamieniają się pozycjami w czasie akcji w celu zmylenia obrony drużyny przeciwnej”, czyli ich drogi się krzyżują.

Źródłosłów „krzyżówki” jest oczywisty, ale nie w każdym przypadku łatwo wyjaśnić skąd się bierze „krzyż-„. W związku z tym pozwolę sobie zamieścić w Łamiblogu wyjątkowo zagadkę przyrodniczą:

Dlaczego kaczkę krzyżówkę nazwano krzyżówką?

A poza tym polecam się, gdyby ktoś z Państwa znał jakieś inne niż znajdujące się w powyższej kolekcji znaczenie słowa „krzyżówka”.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.