Ruchome lustro

Postanowiłem pochwalić się niedoróbką. Niby nie ma czym, ale ta wada ma pewną zaletę, a poza tym stanowi pretekst do zaprezentowania ciekawej łamigłówki. Pomysł nie jest mój. Ułożyłem po prostu zadanie oparte na cudzym pomyśle do zamieszczonego w listopadowym Świecie Nauki artykułu o labiryntach lustrzanych, a w zadaniu trafił się mały feler.

Mamy szachownicę 5 x 5, a właściwie kratownicę, bo czarno-biały deseń nie jest istotny. Na przekątnych niektórych pól stoją lustra, a na przekątnych wszystkich pozostałych pól – szyby. Z kilku miejsc przy brzegach planszy emitowane są na szachownicę – w wierszu lub kolumnie – promienie świetlne. Każdy „wędruje” jak wieża szachowa – odbijając się od niektórych luster – i opuszcza planszę. Przez szyby przechodzi bez zmiany kierunku (zakładamy, że szkło jest jak powietrze), więc nie ma znaczenia, na której przekątnej stoi szyba; na diagramie można ją zastąpić literą S. Odbijając się od lustra promień zostaje załamany, w tym przypadku pod kątem prostym, a więc ustawienie lustra jest istotne – może być mniej więcej takie „/” lub takie „\”.
W miejscu emisji znajduje się liczba oznaczająca, ile razy promień przechodzi przez szyby. Proszę zwrócić uwagę, że to nie to samo, co „przez ile szyb”, ponieważ na niektóre może trafić dwukrotnie.
Oto przykład takiego lustrzanego labiryntu na planszy 4 x 4:

Zadanie polega na odtworzeniu układu luster na podstawie liczb. Dla ułatwienia zawartość dwóch pól jest ujawniona:

Prawdę mówiąc, ujawniłem jedno lustro i jedną szybę, żeby było jedno rozwiązanie. Tymczasem klops. Poniewczasie okazało się, że zadanie ma dwa rozwiązania, różniące się położeniem jednego lustra. Które dwa pola może zajmować to ruchome lustro? Krótka odpowiedź to zaleta niedoróbki, choć oczywiście można podać ustawienia wszystkich luster.

Poza rozwiązaniami mile widziane będą komentarze, dotyczące sposobu rozwiązywania. Głowy tęższe niż moja doszły do wniosku, że zadanie jest trudne oraz dominuje próbowanie i błądzenie, ale być może tęgie głowy Łamiblogowiczów odkryją jakąś wyraźną ścieżkę logiczną.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.