Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko

25.11.2010
czwartek

Dwa pokery

25 listopada 2010, czwartek,

W Stanach Zjednoczonych poker zaliczany jest oficjalnie do hazardu, a organizowanie rozgrywek w internecie to przestępstwo, jeśli w transakcjach związanych z tą działalnością pojawiają się amerykańskie instytucje finansowe.
W 2007 roku w Rosji poker został uznany za sport (decyzja agencji rządowej), a przeciw rozgrywkom internetowym władza wówczas nic nie miała.
Znany z antyhazardowego nastawienia republikański senator Spencer Bachus twierdzi, że poker jest grą losową, uzależniającą podobnie jak narkotyki.
Zdaniem Anthony’ego Holdena, pisarza i prezydenta założonej w ubiegłym roku w Lozannie Międzynarodowej Federacji Pokera, jest to gra umysłowa, w której decydującą rolę odgrywają umiejętności, a nie szczęście.
W Polsce poker stanowi, zgodnie z ustawą, ostry hazard, a w przygotowaniu są restrykcyjne przepisy dotyczące gry online.
Marek Borowski w wystąpieniu sejmowym bronił pokera przed hazardem, stwierdzając, że przebieg gry „jest uzależniony może nawet nie w większym stopniu od przypadku”.
W ubiegłym roku decyzją rosyjskiego Ministerstwa Sportu, Turystyki i Młodzieży cofnięto wspomnianą wyżej decyzję i poker w Rosji przestał być sportem, a stał się hazardem i… bezprawiem. Bezkarnie można sobie pograć w domu z kolegami na zapałki.

Można by przypuszczać, że powyższe odmienne opinie dotyczą dwóch różnych pokerów, tymczasem zawsze chodzi o kilka bliźniaczych odmian, ale przede wszystkim o tzw. texas hold’em. Stąd wniosek, że poker to gra dwulicowa. Z jednej strony można przymknąć oko na mamonę i los, a wyolbrzymiać rolę strategii opartej na rachunku prawdopodobieństwa i psychologii. Z drugiej strony strategia jest bagatelizowana, ponieważ wynikające z niej decyzje podejmowane przez graczy wiążą się zawsze z dużym ryzykiem.

Dla większości aktywnych graczy poker to oczywiście nie hazard, a nawet sport. Nielicznych stać na wypowiedzi w rodzaju: „poker to biznes, gdzie 80 proc. graczy przegrywa, 15 proc. nie traci, a tylko 5 proc. jest w stanie osiągnąć zysk” albo „element szczęścia ma większy wpływ, niż większość graczy chce przyznać i istnieją przypadki hazardzistów pokerowych, którzy tracą majątki”.

Grą względnie czystą i w pełni logiczną byłby poker w otwarte karty. Czy taki istnieje? Owszem, ale tylko jako łamigłówka.

Pełną talię – 52 karty – rozłożono obrazkami do góry tak, że wszystkie są widoczne i dostępne dla dwóch graczy. Jeden z nich zaczyna, biorąc dowolne 5 kart. Potem taki sam ruch wykonuje drugi gracz. Następnie z 42 pozostałych pierwszy dobiera (jeśli chce, nie musi) od 1 do 5 kart i tyle samo odkłada na bok; inaczej mówiąc, wymienia dowolną liczbę kart tak, aby na ręku pozostało mu 5. To samo robi drugi gracz, ale nie może korzystać z kart odłożonych przez pierwszego.
Wygrywa ten, kto po wymianie będzie miał silniejszą rękę. W przypadku równie silnych układów u obu graczy (kolor lub poker z kart o takich samych wartościach; z dwóch fuli starszy jest ten z mocniejszą trójką) zwycięża, kto brał i wymieniał karty jako drugi.
Jakie pięć kart – tworzących układ starszy niż strit – powinien wziąć na początku gracz rozpoczynający pojedynek, aby zapewnić sobie zwycięstwo?

Gwoli przypomnienia, w grę wchodzą następujące układy:
– poker (5 kolejnych kart w jednym kolorze);
– kareta (cztery karty takiej samej wartości + piąta dowolna);
– ful (2 karty takiej samej wartości + 3 karty takiej samej wartości);
– kolor (5 kart w jednym kolorze);
To pomysłowe i oryginalne, choć niełatwe zadanie zaczerpnąłem z dorobku Martina Gardnera.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 9

Dodaj komentarz »
 1. Pierwszy gracz zwycięża jeżeli w pierwszym ruchu weźmie 4 dziesiątki. Niezależnie od tego jakie karty wybierze drugi gracz, pierwszy gracz może w kolejnym ruchu utworzyć pokera od asa do 10 lub od 10 do 6, którego to układu drugi gracz nie będzie mógł przebić.

 2. Pierwszy wygra biorac karete dziesiatek i dowolna karte.
  Czego by nie wzial drugi, pierwszy moze zawsze utworzyc w wyniku wymiany pokera, ktorego drugi w wyniku swojej wymiany nie przebije.
  a

 3. Strategią wygrywającą jest wybór karety dziesiątek, piątą kartę dobieramy dowolnie. Wtedy mamy pewność, że po wymianie najmocniejszym układem drugiego gracza może być poker 5-6-7-8-9. (Mocniejsze układy są pokerami zawierającymi 10). Przy wymianie kart dobieramy do pokera 10-J-Q-K-A bądź 6-7-8-9-10 w dowolnym kolorze. Przed tą wymianą drugi gracz bierze 5 kart, zatem pozostaną nam co najmniej 3 z 8 pokerów do wyboru (Jest 8 rozłącznych zbiorów kart 6-7-8-9, J-Q-K-A w różnych kolorach, drugi gracz może wziąć karty z co najwyżej pięciu z tych zbiorów). W ten sposób pierwszy gracz może otrzymać układ mocniejszy niż gracz drugi.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Pierwszy gracz powinien wziąć karetę z dziesiątek czyli cztery 10 i dowolną inną kartę np. asa.
  Drugi gracz nie ułoży wtedy pokera wyższego niż do dziewiątki. Może ułożyć karetę wyższą lub niższą od dziesiątek, wówczas pierwszy może zmienić na inny układ – pokera z dziesiątką albo wyżej.

 6. Wzięłabym cztery 10 i cokolwiek. W drugiej kolejce ułożyłabym jakiegoś pokera, jakiego – to zależy od ruchu przeciwnika. W najgorszym razie ułożyłabym pokera od 10 w dół, jeśli przeciwnik zabrałby cztery walety. Pozdrawiam 🙂
  PS Czy można Panu przysłać propozycję tematu do wpisu?

  Oczywiście, bardzo proszę. Może być w komentarzu (nie ujawnię go)
  mp

 7. Jeżeli pierwszy gracz weźmie
  cztery 10 i np.: asa pik
  to drugi gracz po drugim ruchu moze miec maks. pokera do 9.
  Chciałby w pierwszym ruchu uniemożliwić pierwszemu graczowi większego pokera.
  Ale to chyba jest niemożliwe.
  Gdyby wziął coś większego w każdym kolorze, np.: cztery walety, to pierwszy mógłby mieć pokera do 10. Jeżeli coś mniejszego od 10, np.: cztery dziewiątki, to pierwszy gracz wziąłby większego pokera.

 8. W książce Gardnera – Moje najlepsze zagadki matematyczne i logiczne jest jeszcze druga odpowiedź:
  pierwszy bierze 3 dziesiątki i dowolną z par A-9, K-9, D-9, W-9, K-8, D-8, W-8,D-7,W-7,W-6 (w czwartym kolorze)

 9. > pierwszy bierze 3 dziesiątki i dowolną z par A-9, K-9, D-9, W-9,
  > K-8, D-8, W-8,D-7,W-7,W-6 (w czwartym kolorze)

  I jak wówczas można wygrać? Powiedzmy, że przeciwnik weźmie w pierwszej kolejce pokera od A do 10. Przebijemy go?

 10. Już doczytałam, że w czwartym kolorze 🙂

css.php