W Kuźni i w kuźni

Blisko setka szybkich (w rozwiązywaniu łamigłówek), chętnych (do zmierzenia się z innymi szybkimi) i majętnych (400-550 euro piechotą nie chodzi) z 27 krajów zaczyna jutro trzydniowe wyścigi w hotelu Kuźnia Napoleońska. To ogólnie 19., ale pierwsze „kowalskie” Łamigłówkowe Mistrzostwa Świata.

Ciekawie brzmiałaby zagadka testowa, polegająca na uzupełnieniu ciągu miejsc kilku ostatnich mistrzostw: 2007 – Rio de Janeiro (Brazylia), 2008 – Mińsk (Białoruś), 2009 – Antalya (Turcja), 2010 – (Polska) – z podpowiedzią, że chodzi o miejscowość na literę P. Poznań? Nie – pipidówek, a ściślej Paprotnia koło Sochaczewa. Nareszcie sielankowo, szerokie widoki, zieleń, świeże powietrze plus wsparcie duchowe z pobliskiego Niepokalanowa. Umysły lepiej pracują, o innych korzyściach nie wspominając 😉 .

Nad przygotowaniem zadań czuwał nasz as atutowy, dwukrotny mistrz świata w rozwiązywaniu sudoku, Jan Mrozowski, więc o ich poziom smakosze i sprinterzy mogą być spokojni, choć lekko nie będzie. W związku z tym czuwaniem nasz mistrz, niestety, nie ma szans dorzucić do swojego dorobku kolejnego zwycięstwa (nawiasem mówiąc, ostatnio przerzucił się na Scrabble – tu także kosi rywali). Liczymy jednak na wysokie loty innych naszych orłów. Więcej na stronie imprezy.

Żeby pozostać w kuźni, postanowiłem przypomnieć stare zadanie o rozkuwaniu i skuwaniu łańcucha, ale z nowym załącznikiem.

Klasycznie jest na przykład tak:

Hefajstos wszedł do kuźni z czterema kawałkami łańcucha – każdy składa się z trzech ogniw.

Zamierza zrobić z nich obrożę dla Cerbera. W tym celu powinien rozkuć niektóre ogniwa. Ile co najmniej, aby po ich ponownym połączeniu powstał pierścień?

A teraz ciąg dalszy po nowemu:

Obroża jest gotowa – taka, jak na rysunku powyżej; ogniwa ponumerowano. Cerber jest jednak kapryśny i złośliwy. Zażyczył sobie, aby, pozostawiając na poszczególnych ogniwach dotychczasowe numery, poprzestawiać je tak, by suma numerów na każdych dwu sąsiednich była liczbą pierwszą. Ile co najmniej ogniw i które konkretnie powinien rozkuć Hefajstos, aby po ponownym zrobieniu obroży Cerber był z niej zadowolony?

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.