Wypadło z Omnibusa
Prawdopodobnie dziś do kiosków dojedzie Politykowy „Omnibus wakacyjny” – moje najmłodsze dziecko. Czy udane – ocenią czytelnicy. Na pewno nietypowe, bo odbiegające od krzyżówkowo-sudokowej masówki na rzecz zadań quizowych, logicznych, słowno-literowych, kombinacyjnych i ćwiczących wyobraźnię.
Podejrzewam, że wśród ocen, opinii i uwag, jeśli takie się pojawią, dominować będą dwie: że coś jest za trudne albo za łatwe. Twardymi orzechami okażą się zapewne niektóre quizy. Uważam jednak, że mają wówczas dodatkową zaletę – budzą zainteresowanie jakimś tematem, składniają do przyjemnego i pożytecznego poszperania np. w sieci, do wzbogacenia swojej wiedzy, ponieważ – jak śpiewali Starsi Panowie – „bardzo dobrze jest gdy wie się”.
Nieco inaczej jest z zadaniami logicznymi. Intensywne główkowanie to rozrywka dla nielicznych, więc kursujący na relaksowych, licznie uczęszczanych trasach „Omnibus” nie może oferować propozycji zbyt wyrafinowanych. Dlatego poniższe zadanie wypadło z „Omnibusa”, ale do Łamiblogu jest w sam raz.
Mam kłopot z dostaniem się do sejfu: nie znam 4-literowego słowa, które stanowi klucz do zamka. Wiem jednak, że słowo to jest zaszyfrowane w następującym prostokącie liczbowym 5×3:
Znam także sposób utworzenia tego prostokąta:
Kolejnym literom abecadła przyporządkowano liczby od 2 do 25, czyli A=2, B=3, C=4, …, W=23, Y=24, Z=25 (pominięto litery ze znakami diakrytycznymi oraz Q, V i X). Z czterech różnych liter utworzono sekretne słowo, a odpowiadające im cztery liczby przemnożono parami, tworząc sześć iloczynów, 2- i 3-cyfrowych. Iloczyny te wpisano do prostokąta, każdy do dwóch lub trzech kolejnych pól w rzędzie, kolumnie lub na ukos, wprost lub wspak.
Proszę o możliwie szybką pomoc w znalezieniu słowa-klucza, póki… lokatorów nie ma w domu.
Dla jasności przykład ze słowem PECH:
Liczby: 4 (C), 6 (E), 9 (H), 18 (P).
Iloczyny: 24, 36, 54, 72, 108, 162.
Prostokąt (z otworem, bo cyfr w iloczynach jest mniej):
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.
Komentarze
To słowo to WŁAM, liczby 2,14,15,23
Antypie – jeśli wolno zapytać – rozwiązane programem czy na piechotę?
mp
Chyba trzeba tu okreslic czy „ł” jest litera ze znakiem diakrytycznym czy „zwykla” litera. Bo dla mnie to litera diakrytyzowana 🙂 i chcialem uzyc „Q” by miec 25 znakow.
Pozdrawiam
Racja, warto uściślić: litera „Ł” uczestniczy w zabawie, a „Q” nie (dopisałem).
mp
Ale jezeli mamy „ł” to wyszedl mi wlam 🙂
No, nie. „WŁAM”
Na piechotę. Zadanie jest średniotrudne. Gdyby w diagramie nie występowały zera i piątka to by było trudno. A tak od razu wiadomo, że wśród liter musi być litera o wartości 5 lub 15, ponieważ zera nigdy w takich zadaniach nie występują jako cyfry wiodące w liczbach oraz 503 jest liczbą pierwszą a 501 dzieli się tylko przez 3 i 167 to od razu można założyć, że zera i piątka muszą być na końcach liczb-iloczynów. Wśród pozostałych liczb musi być jedna nieparzysta i dwie parzyste itd. Pisanie programu zajęłoby mi więcej czasu.
Napisałem program rozwiązujący ten typ zadań, możemy go sprawdzić. Mogą być większe diagramy. Sprawdzałem program na słowach 5-literowych, wyszukanie rozwiązania zajmuje około 2-3 sekundy. Zakładam, że litery w wyrazie kluczu nie powtarzają się. Ponieważ muszę przepisać liczby z diagramu do danych, to rozwiązanie dowolnego zadania zajmie około 1-2 minuty.
Na „typ” zadanie chyba nie bardzo się nadaje (do rozwiązywania na piechotę), bo byłoby zbyt sztampowe i zbyt trudne. Starałem się, aby egzemplarz we wpisie miał punkty zaczepienia – bez tego gąszcz cyfr z liczbami działa odpychająco.
Wzorowałem się na jedynym takim zadaniu, jakie pojawiło się przedtem – na WPC w Stamfordzie w 2000 r. Możemy „nakarmić” nim komputer, choć pewnie będzie to dlań drobny kęs:
46984
18223
87164
42652
Liczb jest pięć, czyli iloczynów dziesięć – wszystkie są 2-cyfrowe, a części literowej oczywiście i niestety nie ma.
mp
Teraz dopiero oderwałem się od meczu. Liczby to 3,6,7,8,12
Pozdrowienia
Fajne. Hasło: WŁAM.
Nie chciało mi się pisać programu – wykorzystałem arkusz kalkulacyjny (20min)
Do sejfu WŁAMałem się w następujący, trochę dziwny, sposób.
Wytypowałem kilka podejrzanych słów, a następnie podczas ich sprawdzania jedno z nich okazało się tym właściwym.
Służę pomocą – nawet jeżeli nie zna Pan hasła to pozostaje jeszcze zwykły „WŁAM” .
Pozdrawiam
Aleksander
Chyba udało mi się WŁAMać.
Zadanie niezbyt trudne, rozwiązanie zajęło mi kilkadziesiąt minut, choć z tą literką „Ł” to trochę poniżej pasa.
PS. Miałem ochotę kupić ten „Omnibus…”, ale skoro to zadanie jest zbyt trudne doń, to chyba zrezygnuję…
Miszczu: 50 stron, średnio 2 zadania na stronie, chyba warto jednak. Według twoich przeliczeń zabawa zajmie Ci kilkanaście albo kilkadziesiąt godzin :):) to chyba warto 🙂
P.S. ja wymiekam przy niektórych quizach 🙂 brak wiedzy…