Miękko nieregularnie

Blokowisko, czyli łamigłówka z kilkupiętrowymi wieżowcami, doczekała się kilkunastu odmian, choć większość z nich to okazy z gabinetu osobliwości, goszczące sporadycznie na turniejach zadaniowych i znane głównie koneserom. Zwykle są to krzyżówki z innymi zadaniami, jak blokokropka z poprzedniego wpisu. Poza tym podstawową zasadę blokowiska (podciąg w permutacji) łatwo wpleść jako dodatkowy warunek do zadań, których rozwiązanie stanowi kwadrat łaciński. Dlatego zapewne połączenie z sudoku (skyscraper sudoku) jest nieco częściej pojawiającym się wariantem – łatwo nań trafić w sieci. To obiekt dość mozolny i „surowca” nie przebija, podobnie jak prawie wszystkie pozostałe odmiany, chyba że ktoś lubi komplikacje i udziwnienia.

Moim zdaniem na uwagę amatorów miękkiego główkowania zasługuje blokowisko skrzyżowane z sudoku nieregularnym, zwanym także jigsaw, ale małego formatu. Miękko nie musi znaczyć łatwo; raczej chodzi o to, że w trakcie rozwiązywania obraz jest cały czas przejrzysty, bez piętrowych komplikacji.
Oto przykład z japońskiego testu na inteligencję (5-10 minut – dostatecznie, 3-5 minut – dobrze, 2-3 minuty – bardzo dobrze, poniżej 2 minut – geniusz):

Wszystko jest jak w zwykłym blokowisku plus dodatkowy warunek: w każdej 6-polowej działce otoczonej grubą linią powinno znaleźć się sześć różnych cyfr.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.