Jotto i enigram

55 lat temu Morton Rosenfeld wymyślił grę jotto.
Jedna osoba zapisuje w sekrecie słowo złożone np. z 5 różnych liter, a druga stara się je odgadnąć, strzelając także różno- i 5-literowymi słowami. Po każdej próbie strzelający jest informowany, ile liter trafił, czyli ile takich samych liter występuje w celu i w pocisku. Na przykład, gdy do celem jest POKÓJ, a odgadujący rozpoczął od WOJNY, to trafił dwie litery (O i J), czyli odpowiedzią będzie 2.

Oto 6 strzałów, po których można odgadnąć sekretne słowo. Jakie?

OBRUS – 1
SKARB – 1
BIURO – 2
TREMA – 2
AMBIT – 3
METRO – 3

Jak zwykle w takich zabawach, cel jest rzeczownikiem pospolitym w pierwszym przypadku liczby pojedynczej.

Wraz z modą na masterminda na początku lat 70. pojawiła się słowna wersja tej gry, różniąca się od jotto sposobem informowania o trafieniach: oddzielnie podawano liczby liter ustrzelonych na tych samych miejscach w podanym słowie, co w odgadywanym, a oddzielnie znajdujących się na różnych pozycjach. Zabawa była więc nieco bardziej skomplikowana, ale i tak stosunkowo prosta w porównaniu z pomysłem, na który wpadł przed 33 laty Grzegorz Jurek, układając pierwszy enigram.
Warto przypomnieć ten rodzaj zadania. Oto przykładowa łamigłówka.

PIESEK – 0,5
DRZEWO – 0,5
DZIWAK – 0,5
HAZARD – 2,5
SPRAWA – 3,5

Na podstawie podanych słów i zamieszczonej obok każdego z nich punktacji należy odgadnąć wyraz 6-literowy złożony z różnych liter. Punkty wskazują, czy w danym słowie i w wyrazie poszukiwanym występują takie same litery. Jeśli identyczna litera znajduje się na tym samym miejscu, zgodność ta oznaczana jest jednym punktem; jeśli taka sama litera jest na innej pozycji – przysługuje 0,5 punktu. Liczba obok każdego słowa stanowi sumę punktów liczonych dla każdej z liter podanego wyrazu osobno.
Gwoli jasności przykład punktacji:
Poszukiwane słowo – SĘDZIA; podane – ZDRADA; punktacja – 3 (Z – 0,5, D – 0,5, R – 0, A – 0,5, D – 0,5, A – 1).
Wbrew pozorom zadanie nie jest łatwe; powiedziałbym nawet, że diaboliczne. Rozgryźć je, pisząc program, także jest bardzo trudno.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.