Od słowa do słowa

Wspominałem kiedyś o zabawie w metamorfozy przypisywanej autorowi Alicji w krainie czarów: słowo A należy zmienić w słowo B w minimalnej liczbie kroków; każdy krok polega na zmianie jednej litery tak, aby powstało nowe słowo przejściowe. Stosując tę metodę można KRÓLa elekta w pięciu krokach, czyli dzięki czterem „pośrednikom”, osadzić na TRONie:
KRÓL
KRÓJ
KRAJ
KRAN
TRAN
TRON
Z czasem pojawiła się anagramowa odmiana metamorfozy – poza zmianą jednej litery wszystkie można przestawiać. Teraz droga KRÓLa do władzy będzie krótsza, np.:
KRÓL
KRYL
TRYK
KORT
TRON
Teoretycznie mogłoby być jeszcze krócej, ale dozwolone są tylko rzeczowniki pospolite, więc Ruud KROL odpada z gry (kto jeszcze pamięta tego obrońcę?). Ciekawostka: słowa przejściowe tworzone w taki sposób, jak w metamorfozie z anagramami, skrabliści nazywają blanagramami.

Znajomy wspomniał ostatnio, że szlifuje angielski pogrywając w Linkudo, które także jest metamorficzne, czyli polega na dotarciu od słowa do słowa po słowach. „Pośrednicy” dobierani są jednak do „poprzedników” na innej zasadzie: każdy pochodzi z trzech słupków. W pierwszym słupku są wyrazy „related”, czyli zbliżone znaczeniowo; w drugim – „resident”, które tak się mają do „poprzedników”, jak część do zawierającej ją całości lub odwrotnie; w trzecim – „rhyming”, czyli wiadomo. Szczerze mówiąc, zabawa wydaje mi się taka sobie. Powstała przed dwoma laty i krótko gościła w paru dużych angielskich dziennikach. Być może rzeczywiście jest skuteczna jako sposób na szlifowanie słówek, a konkretnie – wyrazów bliskoznacznych ze słupka „related”.

Rodzinka „word association games” jest spora, bo zasady kojarzenia słów i wędrówki między nimi mogą być różne. Oto przykład z rodzimego podwórka.

15 wyrazów należy ustawić w ciągu tak, aby każde dwa kolejne były względem siebie: synonimami, antonimami, anagramami lub różniły się dokładnie dwiema literami przy identycznym ustawieniu trzech pozostałych (np. SuPeł – KuBeł). I pytanie dodatkowe: ile rozwiązań ma to zadanie?

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni