4×4

Czekoladowy chomp z przedpoprzedniego wpisu to gra, w której remis jest niemożliwy. Zawsze ktoś musi wygrać i zawsze tym kimś może być Pn (wykonujący pierwszy ruch i wszystkie nieparzyste), niezależnie od tego, jak będzie grał Dp (drugi ruch i parzyste). Można elegancko wykazać, że Dp stoi na straconej pozycji. Prosty dowód nie wprost opiera się na założeniu, że jest odwrotnie, czyli to Dp ma jakąś metodę (strategię) zapewniającą wygraną. A skoro tak, to po pierwszym ruchu Dp, czyli ogólnie po drugim, zawsze powinien pozostać taki kawałek czekolady, jaki nie może pozostać po żadnym pierwszym ruchu Pn. Gdyby bowiem Pn, wykonując pierwszy ruch, mógł doprowadzić do takiej sytuacji, jak Dp po drugim, to tym samym „podkradłby” zwycięską strategię Dp. I właśnie tak sprytnie „po złodziejsku” może zagrać Pn – ruch polega na zabraniu jednej narożnej kostki. Jakiegokolwiek kawałka nie odgryzie teraz Dp, zawsze o tym, który pozostanie, Pn będzie mógł powiedzieć: „ten kawałek nie może zapewnić ci wygranej, bo taki sam ja mogę pozostawić wcześniej – po pierwszym ruchu”. Stąd wniosek, założenie było błędne, czyli Dp nie ma zwycięskiej strategii, a zatem ma ją Pn. Inna sprawa, że nie wiadomo konkretnie jaka jest ta strategia.

Chomp należy do gier typu nim, które – ogólnie rzecz biorąc – wyglądają tak: ze zbioru elementów podzielonego na podzbiory gracze na zmianę usuwają po ileś elementów zgodnie z jakąś regułą; kto bierze ostatni element, ten wygrywa. Czasem gra jest ciekawsza albo w ogóle ma sens dopiero wówczas, gdy wzięcie ostatniego elementu oznacza przegraną. Tak właśnie jest w chompie i paru innych odmianach nima dwuwymiarowego. Za protoplastę chompa można uznać tac-tix, grę Pieta Heina, staruszkę, która liczy sobie już blisko 70 lat.

16 pionków stoi na planszy 4×4. W jednym ruchu można zabrać od 1 do 4 pionków, ale zawsze tylko z jednego rzędu i zawsze – jeśli 2, 3 lub 4 – z kolejnych, sąsiednich pól. Na rysunku przedstawiona jest sytuacja w trakcie gry – z planszy ubyło już 9 pionków.

Wykonujący teraz ruch może wziąć tylko:
– 2 pionki w kombinacjach [a2-b2], [b2-c2], [c2-d2], [b2-b3], [b3-b4], [c1-c2];
– 3 pionki – [a2-b2-c2], [b2-c2-d2], [b2-b3-b4].
– 1 pionek – skąd chce, a 4 – wiadomo.
Jaki ruch należy wykonać, aby wygrać?
Przypominam: przegrywa kto sprząta ostatni pionek.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3 dni.