Co może wirus

Do kolonii składającej się z pewnej liczby dobrych bakterii (np. flora bakteryjna w naszym wnętrzu) wtargnął wirus. W pierwszej sekundzie zniszczył jedną bakterię, po czym powielił się, a równocześnie każda z pozostałych bakterii podzieliła się na dwie. W drugiej sekundzie dwa wirusy zeżarły dwie bakterie, a następnie oba oraz każda z pozostałych przy życiu bakterii uległy rozdwojeniu na dwa osobniki. W trzeciej sekundzie cztery wirusy unicestwiły cztery bakterie – i znowu cała żywa menażeria podwoiła się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W czwartej sekundzie osiem wirusów…

W każdej następnej sekundzie analogiczny cykl powtarza się. Pacjent zaczyna odczuwać dolegliwości, gorączka wzrasta, aż do momentu, gdy… Właśnie, czy w wyniku tego procesu – jeśli nie będziemy weń ingerować, czyli np. stosować leków – kolonia bakterii zostanie w końcu zniszczona?
A może przy pewnej odpowiednio dużej, ale ściśle określonej początkowej liczbie bakterii inwazja wirusa nie zagrozi istnieniu kolonii, która mimo wirusowej dywersji będzie rozwijać się przez podział w nieskończoność?
A jeżeli kolonię czeka zagłada, to po jakim czasie?

Przepraszam za niebiologiczną terminologię i niezgodność z prawami natury (np. podział bakterii co sekundę to trochę za szybko).

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3 dni.