Parasol

Na zamówienie pewnego dziennika ułożyłem trzy sudoku obrazkowe. Kiedyś nazywałem tę odmianę graffiti, ale doszedłem do wniosku, że określenie jest zbyt ekstrawaganckie, a niezbyt adekwatne. Przypomnę, że chodzi o zwykłe, „staroświeckie” sudoku, wyróżniające się tylko formalnie tym, że początkowy układ cyfr tworzy jakiś symboliczny rysunek. Odmiana jest modna od mniej więcej roku w kręgach zbliżonych do Thomasa Snydera.
Zamawiający dziełka narzekają niekiedy na „toporność” obrazka. Tłumaczę, że na kwadracie 9×9, a więc dysponując 81 pikselami, esów-floresów przedstawić się nie da; nawet linie ukośne są wyraźnymi schodami.

Mam zwyczaj po ułożeniu i sprawdzeniu, że rozwiązanie jest jedno, odkładać zadanie na dzień lub dwa do szuflady, żeby dojrzało. Potem wyjmuję je i rozwiązuję na luzie, sprawdzając stopień trudności, a na koniec zazwyczaj przesyłam komuś ze znajomych łamigłówkarzy z prośbą o opinię i potwierdzenie moich czasów.
W przypadku trzech wspomnianych zadań rozwiązywanie pierwszego zajęło mi mniej więcej 10 minut, a każdego następnego o 5 minut więcej. Poprosiłem Janka Mrozowskiego, aby swoimi rezultatami potwierdził moje. No i potwierdził: jedno sudoku zajęło mistrzowi 104, drugie 108, a trzecie 116… sekund. Chyba źle wybrałem testującego…

Od niedawna nasz as łamigłówkowania, a zwłaszcza sudokowania, bloguje – i to w dwóch językach: po polsku i po angielsku. Na blogach pojawiają się ciekawe, oryginalne zadania autorskie. Prywatnie ostatnio sporo dyskutuję z Jankiem na temat różnych pomysłów i trendów w łamigłówkowym światku, np. o tzw. strzelaniu, czyli próbowaniu i błądzeniu w trakcie rozwiązywania. Zapewne wkrótce więcej popiszę na ten temat w Łamiblogu. A tymczasem, pozostając przy sudoku obrazkowym (ale też nie całkiem odbiegając od strzelania), propozycja na zbliżające się wiosenne, ale deszczowe dni.

Gdyby ktoś z Państwa chciał się pochwalić rozwiązaniem, to wystarczy podać cztery cyfry, które znajdą się w rogach diagramu. Mile widziane będą także informacje o czasie rozwiązywania.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3 dni.