Równaj skok
Dwa wpisy temu zamieściłem w konkursie dwa zadania szachowe z konikami polnymi. Ponieważ lubię „zakręcać” warunki konkursu związane z nagrodą, więc wymyśliłem, że przypadnie ona temu, kto nadeśle n-ty w kolejności komentarz z rozwiązaniem (rozwiązaniami), gdzie n jest sumą cyfr występujących w rozwiązaniach. Tymczasem z powodu mojej nieuwagi pojawił się feler – pierwsze zadanie (dwuchodówka) ma dwa rozwiązania, w których występują różne cyfry. A zatem n-te komentarze są dwa – dziesiąty (6 + 4) i dwunasty (8 + 4). Na szczęście hojny fundator wybawił mnie z kłopotliwej sytuacji, dorzucając drugą nagrodę, czyli grę Hive (Rój). Zabawne jest to, że autor dziesiątego komentarza (Andy) nadesłał rozwiązanie, które – gdyby było jedynym – wskazywałoby na autora dwunastego komentarza jako laureata, a w przypadku autora dwunastego komentarza (zuka) sytuacja jest dokładnie odwrotna. Obu komentatorów-laureatów proszę o kontakt (m.penszko@polityka.pl), czyli podanie adresów w celu przesłania nagród.
Konik polny ma kilku naśladowców. Najciekawszym i najczęściej pojawiającym się w bajkowych zadaniach jest równoskoczek. Figura ta „działa” wzdłuż każdej linii prostej wyznaczonej przez dowolne dwa pola – A i B, a ściślej przez ich środki. A zatem nie tylko – mówiąc nieco po staroświecku – wertykalnie, horyzontalnie i diagonalnie, jak w przypadku hetmana, ale również na ukos pod innymi kątami. Ruch równoskoczkiem można wykonać tylko wówczas, gdy znajduje się na polu A, zaś na polu B stoi jakakolwiek inna bierka dowolnego koloru, a ponadto puste są pola między A i B oraz za B w odległości takiej, jaka jest między A i B. Ruch polega na przeskoczeniu przez B i stanięciu na polu C oddalonym od B o taki sam dystans, jaki jest między A i B. Inaczej mówiąc, A i C położone są symetrycznie względem B. Jeśli na C stoi bierka przeciwnika, zostaje zbita. W poniższym przykładzie równoskoczek (symbol – R; na diagramie znak przypominający kokardkę) ma pięć możliwości skoku z a1:
– na a3 przez a2,
– na c3 przez b2 (zbicie pionka),
– na e3 przez c2,
– na g3 przez d2,
– na e7 przez c4.
Kolej na dwuchodówkę z równoskoczkiem, a nawet dwoma. W rozwiązaniu wystarczy podać pierwszy ruch białych.
Zadanie jest trudne ze względu na tzw. złudy, czyli ruchy pozornie skuteczne, na które czarne mają ripostę, ale nie jest ona łatwa do znalezienia. Mam nawet wątpliwości, czy ktoś je rozwiąże (to nie prowokacja:)).
Dodatkowo zagadka mini: co wspólnego ma równoskoczek z gońcem?
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3 dni.
Komentarze
Odpowiedź na mini zagadkę: chodzi tylko po polach tego samego koloru.
Nad główną zagadką pomyślę jutro po egzaminie 🙂
Pozdrawiam
1.Gf8-e7 z groźbą Wd6-d5 mat
Czarne mają w zasadzie dwie odpowiedzi:
1…., c5-c4 2.Sf2-g4
1….,Sh5-f6 2.Sf2-d3
Ponieważ wykonywałem ruchy na chybił trafił od góry szachownicy i znalazłem (?) rozwiązanie, to nie analizowałem dalej pozycji, być może jest jeszcze jakieś inne :). Szachy (lub coś podobnego) zaczyna wchodzić mi w krew.
Co do drugiego pytania, co wspólnego ma równoskoczek z gońcem?, to kratki w których są położone te figury mają wspólny bok:).
🙂 To też…
mp
Równoskoczek tak jak i goniec lubi jeden kolor.
Nie wiem, czy zadanie było łatwe, czy trudne, bo zanim zacząłem szukać rozwiązania, to, trochę przypadkowo, postawiłem gońca na polu e7 i, jak się chwilę później okazało, było już po zabawie.
Pierwszy raz wzięłam udział w konkursie i od razu nagroda. Dziękuje, tylko nie wiem komu, chyba losowi 🙂
W zadaniu z równoskoczkiem typuję ruch:
1. Rg8-g4
Pozdrawiam
zuka
kolor pol 😉
obstawiam GF8:E7
Mam wątpliwości w związku z: „Ruch równoskoczkiem można wykonać tylko wówczas, gdy (…) puste są pola między A i B oraz za B w odległości takiej, jaka jest między A i B”.
Prosiłbym o wyjaśnienie:
1. Które pola (na diagramie przykładowym) powinny być zajęte, aby skok na e7 przez c4 był niemożliwy (wydawałoby się, że król na b2 uniemożliwia ten ruch)?
2. Jeśli czarnego króla nie byłoby na b2 a na d4 stałaby jakaś figura to skok na e5 przez c3 byłby niemożliwy?
Michale G., wyjaśniam:
1. Nie ma takich pól. Blokada działa tylko wówczas, gdy środek pola z blokującą figurą zajduje się na linii skoku. Stąd wniosek, że skoków na liniach innych niż horyzontalne, wertykalne (ortogonalne) i diagonalne nie sposób zablokować. Byłoby to możliwe dopiero na planszy 9×9.
2. Tak, skok byłby niemożliwy, bo na odcinku c3-e5 stałaby figura. Nie byłby też możliwy skok z a1 na g7 (przez figurę na g4), bo w tym przypadku blokadę na odcinku a1-d4 stanowiłby pionek na c3.
mp
Dziękuję. Wszystko już jasne. Zabieram się za dwuchodówkę.
Gf8 – e7
Po ruchu goncem na e7 zadna zluda czarnym nie pomoze.
a
Pomimo gróźb 🙂 zadanie daje się rozwiązać:
1.Gf8-e7
Jedyna próba obrony Sh5-f6 jest jednocześnie ruchem samobójczym, gdyż uwalnia skoczka z f2 od konieczności bronienia piona („finta w fincie”).
Mini zagadka znowu jest trudniejsza od tej właściwej 🙁