Pytanie testowe
Przed ośmiu laty pewien brytyjski problemista zadumał się nad taką oto trywialną pozycją:
Nad czym tu rozmyślać? Król przeciwko królowi, koniec gry, remis. Tak można by sądzić, gdyby nie zaskakujące pytanie, które postawił ów szachista i które skłoniło go do zadumy:
Kto wykonał ostatni ruch, doprowadzając do tej sytuacji, grający czarnymi czy białymi?
W pierwszej chwili wydaje się, że jednoznacznej odpowiedzi nie sposób udzielić. Czarny król miał skąd przejść na a8, a tym bardziej biały na c6. Jeśli jednak przypomnieć sobie dokładnie przepisy gry, można zmienić zdanie i zabrać się za analizę wsteczną przedstawionej sytuacji. Chodzi o jedną z reguł, określających pozycję remisową, podaną w artykule 5 w punkcie 2b:
Partia kończy się remisem, jeśli powstaje pozycja, w której żaden z zawodników nie może zamatować króla za pomocą jakiejkolwiek serii prawidłowych posunięć. Pojawienie się tej tzw. „martwej pozycji” natychmiast kończy partię, pod warunkiem, że powstała ona w wyniku prawidłowego posunięcia.
A teraz proszę sobie wyobrazić, że biorą Państwo udział w teście kwalifikacyjnym dla osób starających się o bardzo atrakcyjną pracę. W teście tym pojawia się przedstawiony wyżej problem (tak było w rzeczywistości!). Kandydatów nie powinno to dziwić, bo pracodawca uprzedzał, że wymaga umiejętności gry w szachy oraz znajomości podstaw teorii, czyli np. wiedzy o tym, jaka przewaga w końcówce jest niezbędna, aby możliwe było zamatowanie króla.
Proszę rozstrzygnąć testowy problem, czyli udzielić właściwej odpowiedzi na powyższe pytanie (pogrubiona czcionka) i możliwie krótko ją uzasadnić.
PS przypominam, że jeszcze dwie doby trwa konkurs ogłoszony w poprzednim wpisie.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3 dni.
Komentarze
Teoretycznie, na szachownicy mogą pozostać jedynie króle, gdy przed ostatnim posunięciem jedna ze stron miała tylko króla, druga obok króla mała wieżę albo hetmana albo piona.
W przedstawionym zadaniu pion mógł być jedynie w posiadaniu czarnych na pozycji c6. Wieżę lub hetmana mogła posiadać każda ze stron. Każda ze stron mogła wykonać ostatnie posunięcie. Nikt nie powiedział, że zawodnicy są na tyle doświadczeni, aby nie wykonywać bezsensownych ruchów (jedynie byle były zgodne z regułami gry). Zatem każda ze stron mogła w ostatnim ruchu zbić wieżę czy hetmana podstawionego przez przeciwnika w bezsensownym posunięciu.
Pozdrawiam
PS
Teraz wypada mi jedynie czekać na decyzję pracodawcy 😉
Jazzie, etat wakuje, choć było blisko objęcia go 😉
boss
Grający białymi. Jeśli grający czarnymi wykonywałby ostatni ruch to król musiałby stać na b8 lub a7. Jednak w tej sytuacji każda pozycja, z której może powstać pozycja na diagramie, zgodnie z definicją jest remisowa. Jeśli na a8 stałaby biała wieża lub hetman to taka pozycja już jest remisowa i gra powinna się zakończyć (żaden z zawodników nie może zamatować króla za pomocą jakiejkolwiek serii prawidłowych posunięć) – bo jedynym prawidłowym posunięciem jest zbicie tej wieży bądź hetmana.
Nie mam pojęcia, co jest nie w porządku w analizie Jazza…
1) w ostatnich ruchach króle „szły” równolegle w liniach 6 i 8, a w ostatnim grający białymi miał atak wyrostka robaczkowego i zamiast ruszyć królem poszedł czekającą w odwodzie wieżą a1-a8 …
2) jeśli założymy, że ostatnie ruchy nie mogły być idiotyczne, to mogłoby to wygladać tak:
x-1) c5-c6 b7:c6
x) Kd7:c6 remis
Choć oczywiście żadni gracze
(powiedzmy tacy, którzy skończyli podstawówkę) nie kończyliby takiej partii …
Esteonie, w obu przypadkach analiza jest niepełna.
W związku z tym brak jest poprawnej odpowiedzi, a zwłaszcza jej uzasadnienia.
mp
PS kandydat na stanowisko już jest, ale może ktoś jeszcze poradzi sobie z testowym pytaniem.
Jedynie co przychodzi mi do głowy, to wcześniejszy remis. Czyli czarne nie mogłyby zbić wieży czy hetmana, gdyż sędzia widząc posunięcie białych na a8 (z szachem) powinien już ogłosić remis. Ale czy tak rzecz się ma, to tego nie wiem.
Pozdrawiam
Oczywiste, że przed pozycją widoczną w zadaniu, na planszy musiał być jeszcze pion, wieża lub hetman jednej ze stron. Można z pewnością znaleźć dużo przykładów „mało sensownych” ruchów, które doprowadziłyby do tej sytuacji, ale zadanie chyba nie ma być banalne.
Moja propozycja odpowiedzi: ostatni ruch należał do białego króla.
Troszkę mojej analizy:
Wydaje mi się, że musi być wyraźny powód, aby króle znalazły się na polach a8 i c6, więc próbowałem zobaczyć na tych polach wcześniej inne figury, które trzeba zbić, aby jedna ze stron nie miała już szans na wygraną. Na polu a8 widziałem białego, promującego się właśnie piona – mógł się tam znaleźć z pól a7 lub b7. Jeśli biały Król był już wcześniej na polu c6, to trudno znaleźć możliwość zaistnienia takiej sytuacji, ale jeśli na polu c6 była jakaś figura czarnego … i tak dalej … czego już nie będę opisywał i zanudzał, nie udało mi się tak cofnąć, aby ostatnim ruchem było bicie przez czarnego króla, natomiast znalazłem chyba niebalną, ale możliwą pozycję, w której ostatni ruch będzie należał do białego króla.
Ustawienie figur na planszy:
Białe: Król na b5, Pion na a7,
Czarne: Król na b7, Wieża na c6.
Ruch należy do białego, pozycja chyba prawdopodobna do zaistnienia (oczywiście można próbować cofnąć się jeszcze o kilka ruchów), obie strony mają jeszcze szanse na wygraną, ale możliwe najlepsze ruchy doprowadzą właśnie do remisu widocznego w zadaniu.
Całkiem prawdopodobna wydaje się sytuacja:
x-3) … a2-a1H
x-2) a7-a8HX Ha1:a8X
x-1) b6-b7X Kc8-b8
x) b7:a8HX Kb8:a8 remis
Jednak nie przemyślana w pośpiechu i mało prawdopodobna 😛 już bardziej prawdopodobne że zamiast piona czarne miały na linii ‚a’ wieże i białe w związku z tym zdecydowały się w zamian za nią poświęcić dwa piony i doprowadzić do remisu.
Gdyby ostatni ruch wykonywal czarny, to musialo to byc bicie na a8 jakiejs silnej figury (hetman, wieza). Jedna z tych figur znalazla sie tam z powodu jakiegos zacmienia bialych. Ale jej bicie byloby nielegalne, bo przed tym biciem partia powinna sie zakonczyc, jesli podanej we wpisie reguly mamy scisle przestrzegac. A to dlatego, ze juz przed biciem widac, ze zaden ciag ruchow nie da wygranej zadnej stronie (czarne nie maja wyboru, musza bic).
Czyli ostatni ruch wykonaly biale.
a