Wierzę w wieżę

Nasz Mistrz łamania głowy, Jan Mrozowski, podzielił się ze mną pewnym pomysłem zadania. Wpadł nań, myszkując w Łamiblogu, a ściślej, rozwiązując jedną z łamigłówek. Którą konkretnie, Mistrz nie podał, ale podejrzewam, że zamieszczoną we wpisie Armia Zera, bo jego dziełko jest podobne, czyli stanowi wariację na tematy wieżowe.

Zanim ów pomysł przedstawię (jeszcze nie tym razem), zacznę od wspomnianych tematów z wariacjami, których źródłem są rozważania dotyczące obchodzenia wieżą szachownicy – trasą wiodącą przez wszystkie pola, przez każde dokładnie raz.
Tras istnieje multum, a ich wyznaczanie jest trywialne, więc rozważania byłyby mało ciekawe, gdyby nie propozycja rzucania wieży kłód pod nogi.
Na przykład: ile co najmniej pól szachownicy należy zablokować, czyli jakby usunąć z planszy, aby przez wszystkie pozostałe biegła tylko jedna trasa okrężna, czyli zamknięta? Okazuje się, że wystarczy skasować 4 pola. Znanych jest 15 całkowicie różnych sposobów rozmieszczenia blokad. Jeden z nich (z lewej) pochodzi z książki Łamigłówki. Podróże w krainę matematyki rekreacyjnej. W drugim unikalna trasa czeka na wyznaczenie.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że duży obszar bez blokad umożliwia obejście 60 pól na wiele sposobów. W trakcie rozwiązywania szybko jednak okazuje się to złudnym wrażeniem.

Nietrudno dowieść, że każda z czterech blokad musi pojawić się w innej z narożnych ćwiartek (4×4) szachownicy; ponadto w centralnym kwadracie 4×4 nie może występować więcej niż jedna blokada. Jeśli te warunki nie będą spełnione, wówczas, aby zamknięta trasa była unikalna, trzeba wprowadzić dodatkowy warunek ograniczający jej przebieg. Oto łamigłówka z takim ekstra warunkiem.

Długość każdego fragmentu trasy między dwoma kolejnymi kropkami powinna być taka sama.

Na ilu polach umieszczony jest nakaz jazdy prosto, czyli trasa nie załamuje się (na trasie na rysunku z książki takich pól jest 8)?

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3 dni.