Prosto z Prościejowa
Jedni rozwiązują sudoku dla relaksu lub zabicia czasu, inni wyczynowo. To tak, jak w sporcie, który jest rekreacyjny lub kwalifikowany. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich konkurencji. Nikt np. dla zabicia czasu nie rzuca młotem. Nie tylko czas mógłby paść ofiarą.
Niedzielnych rozwiązywaczy siermiężnego sudoku jest u nas jeszcze chyba sporo, skoro tytułów pisemek w większości nim zadrukowanych nadal nie brakuje, doliczyłem się aż dziewięciu – miesięczników lub „rzadszych”. Wyczynowców gustujących w mniej lub bardziej zakręconych, nieschematycznych odmianach znalazłoby się może parę setek. Bardzo wybrednego smakosza, który próbuje tylko tego, czego dotąd nie konsumował i co wygląda interesująco – znam jednego, bardzo osobiście.
Coraz rzadziej trafiam na coś zachęcającego do konsumpcji, ale na Czechów zawsze mogę liczyć. W styczniu zorganizowali duży turniej interentowy Sudokucup z udziałem niemal całej czołówki światowej. Z najlepszych zabrakło tylko aktualnego mistrza świata Thomasa Snydera i Jakuba Ondrouška. Impreza była starannie przygotowana (m. in. instrukcje w pięciu językach, także po polsku). Zwyciężył, jakżeby inaczej, nasz kandydat na mistrza świata Jan Mrozowski. Większość zadań była trudna, rodzaje mniej lub bardziej znane, ale smakowitego kąska nie zabrakło – przypomina trochę KenKen.
Mathdoku
W każdym sektorze (3×3) ujawniono cztery wyniki różnych działań (+, -, *, /) – zawsze na parze liczb, między którymi znajduje się wynik.
Poza tym u naszych sąsiadów trwa cykl turniejów Grand Prix (jego ukoronowaniem będą mistrzostwa w Brnie 29 marca; organizatorzy serdecznie zapraszają sudokowiczów z Polski). W jednym z nich, w Ostrawie, miałem przyjemność uczestniczyć, a najciekawsze zadania zaprezentowałem onegdaj w Łamiblogu tu i tu. 7 lutego odbył się kolejny – w Prościejowie, uroczym miasteczku na Morawach. Wśród zadań także znalazło się jedno urzekające oryginalnością pomysłu. Rozwiązywanie jest przyjemne, bo dzięki kółkom i krzyżykom można posmakować dodatkowych uroków wędrówki ścieżką logicznego wnioskowania.
Po sąsiedzku
Krzyżyk jest w polu z cyfrą równą liczbie różnych cyfr znajdujących się w polach stykających się z polem z krzyżykiem tylko rogiem.
Kółko jest w polu z cyfrą równą liczbie różnych cyfr znajdujących się we wszystkich polach stykających się z polem kółkiem.
Oczywiście w obu zadaniach obowiązują także zasady klasycznego sudoku.
Komentarze
Albo czegos nie zrozumialam (ewentualnie zrobilam blad, ktorego nie widze), albo to drugie zadane ma 2 rozwiazania???
352486791
768921354
194753268
416392587
529874136
873165429
945218673
237649815
681537942
352486971
768921354
194753268
416392587
529874136
873165429
645218793
237649815
981537642
Czy w drugim zadaniu ujawnione zostały wszystkie krzyżyki i kółka, czy tylko niektóre?
Tario, wszystkie.
Czy ta informacja rzeczywiście jest niezbędna, aby rozwiązanie było jednoznaczne?
mp
Informacja o tym, że wszystkie kółka i krzyżyki są ujawnione jest niezbędna. Jej brak pozwala uzupełnić jednoznacznie diagram 74 cyframi. Potem 7 brakujących może występować w dwóch, podanych przez Agnieszkę, konfiguracjach. Ale kiedy skorzystamy z tego, że wszystkie kółka i krzyżyki są zaznaczone, rozwiązanie staje się jednoznaczne. Które z dwóch podanych przez Agnieszkę jest poprawne, nie powiem, żeby nie odbierać przyjemności główkowania, ale punkt zaczepienia jest dosyć dobrze ukryty.
pzdr
Pierwsze zadanie jest ekstra! Fakt, ze zaczynalem chyba 4 razy, bo ciagle cos bylo nie tak… ale i tak mi sie podobalo (pomijajac chwile pt: „O, nie! Znowu blad”)
W kwestii drugiego czuje sie z kolei troche oszukany, bo:
1) jesli nie wiemy, ze wszytkie krzyzyki sa ujawnione, to zadanie ma dwa rozwiazania
2) jesli wiemy, to zadanie robi sie … proste – to jest przeciez masa informacji -> np. brak 4 i 8 w srodkach kratek; wiadomo od razu, ze w prawym dolnym rogu jest 2, itd…
Aha – i mam pytanie/zadanie (skoro w nastepnym wpisie jest mowa o ukladaniu sudoku): Czy moze istniec sudoku kolko-krzyzykowe, w ktorym jedno pole mialoby i kolko i krzyzyk? A dwa takie pola? A trzy?…
Esteonie, problem z kółkowo-krzyżykowymi polami bardzo ciekawy. Teoretycznie takich pól jest 16 i może być w nich trójka lub czwórka. Ale wokół ilu z nich (maksymalnie) da się wpasować możliwe układy cyfr tak, aby w diagramie wszystko grało? – tu zaczynają się schody.
Jeśli komuś uda się dojść do jakiegoś interesującego efektu, czyli na przyklad konkretnego przykładu, proszę o informację w formie komentarza lub maila (m.penszko@polityka.com.pl).
mp